Kadro Alan Taşeronların Maaş Kaybı-YHK Kararı ve KİT'lere Kadro Açıklaması

Kadroya alınan taşeron işçilerin maaş kayıpları, sosyal hakları ve YHK kararı ile ilgili açıklama yapan Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, KİT'lere kadroya da değindi.

Kadro Alan Taşeronların Maaş Kaybı-YHK Kararı ve KİT'lere Kadro Açıklaması

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, bir yazılı açıklama yaptı ve taşeron konusunda önemli ifadeler kullandı.

KHK ile kadroya alınan taşeron işçilerin maaş kaybına değinen Hak İş Genel Başkanı, maaşların düzeltilmesi gerektiğini söyledi ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri bünyesinde çalışan işçilerin kadroya alınması ısrarlarının da sürdüğünü söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"696 sayılı KHK ile taşeron kapsamında çalışan yaklaşık bir milyona yakın işçi kadro hakkını elde etmiş bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışanlar ise maalesef kadro kapsamı dışında kalmıştır. HAK-İŞ olarak, KİT'lerde çalışanların da kadro hakkını elde etmesi mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. "

Kadroya alınan taşeron işçilerin maaşlarına da değinen Arslan, "696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin ücretleri ve sosyal hakları 696 sayılı KHK gereğince geçiş tarihinden önce Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre altışar aylık dönemler halinde yüzde 4 olarak belirlenmiştir. " ifadelerini kullandı.

KADROYA ALINMAYANLAR

Kadro kapsamında alınmayan taşeron işçilere değinen Arslan, şu şekilde devam etti:

"Kadro kapsamı dışında kalan işçilerin ücret ve sosyal hakları, ihale sözleşmeleri ve yetkili sendikaların yaptığı toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmekte ve toplu iş sözleşmeleri Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanmaktadır. "

YHK KARARI

Yüksek Hakem Kurulu 'nun maaş zammı kararına da değinen Arslan şu şekilde devam etti:

"Bu ücret zamları ve sosyal haklar, Yüksek Hakem Kurulu tarafından 2016 yılındaki enflasyon verilerine göre belirlenmiş olup, tekrar gözden geçirilmesi kadroya yeni geçen bir milyona yakın işçilerin ve KİT'lerde çalışıp kadro kapsamı dışında kalan işçilerin büyük beklentisidir. Son dönemde ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve bugün yüzde 20,30 olarak açıklanan TÜFE verileri de dikkate alındığında, kadroya yeni geçen işçilerin ve KİT'lerde kadro kapsamı dışında kalan çalışanların ücret ve sosyal haklarının yeniden gözden geçirilmesini ve artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerde ve sosyal haklarda 2018 yılı enflasyon oranında (yüzde 20.30) artış yapılmasını talep ediyoruz. "

Arslan açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

"2019 yılı için asgari ücrette 26.05, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 10.19, memurlara ise 10.70 zam yapıldığı dikkate alındığında kadroya yeni geçen ve KİT'lerde çalışan ve kadro kapsamı dışında kalan işçiler için daha önce yüzde 4 olarak belirlenen ücret artışının 2018 yılı enflasyon oranı olan yüzde 20.30 oranında artırılmasını talep ediyoruz. 

16 yıllık AK Parti Hükümetlerinin en büyük başarısı çalışanların enflasyon karşısında korunmasıdır. Bu politikanın kadroya yeni geçen ve KİT'lerde çalışıp kapsam dışında kalan işçiler için de uygulanmasını istiyoruz." 

Taşeron haberlerinden bildirimle haberdar olmak için Kamubulteni.com mobil uygulamasını indirin.