İşte Türkiye ile AB Ülkeleri Arasında Asgari Ücret Karşılaştırılması

CHP 'den asgari ücret hakkında son dakika açıklaması geldi. Veli Ağbaba yaptığı açıklamada AB ülkelerindeki asgari ücret ile Türkiye'deki asgari ücreti karşılaştırdı.

İşte Türkiye ile AB Ülkeleri Arasında Asgari Ücret Karşılaştırılması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba 'dan asgari ücret açıklaması.

Ağbaba yaptığı açıklamada avrupa ülkelerindeki işçilerin aldığı asgari ücret ile Türkiye'deki asgari ücreti karşılaştırdı. Ağbaba açıklamasında, "Ülkemiz, AB ülkelerine göre işçilerin aldıkları ücretler ve yaşam standartları noktasında oldukça geri noktadadır. Eğer ki iktidar, gerçekten büyüyen bir ekonomiye ve güçlü bir potansiyele sahip olduğumuzdan emin ise ülkede çalışanların ücretlerini ve yaşam seviyelerini AB ülkeleri seviyesine çekmesi gerekmektedir." dedi.

Türkiye'de çalışanların yoksulluk sınırının altında ücret aldığını söyleyen Ağbaba, 1 Ocak 2018 itibariyle geçerli bin 604 liralık asgari ücretin bugün hem açlık hem de yoksulluk sınırının çok altında olduğunu söyledi.

Türkiye'deki açlık sınırının bin 900, yoksulluk sınırının ise 5 bin lira olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Ağbaba, "İktidar, 16 yıldır sürekli dünya genelinde en çok büyüyen ve gelişen ekonomiye sahip olduğumuzu söylemeye devam etsin, ülkemizdeki alım gücü ile AB ülkelerindeki alım gücü arasında adeta uçurumlar bulunuyor." dedi.

AB'deki ortalama asgari ücretin 687 avro olduğunu söyleyen Ağbaba açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Asgari ücretler, Hollanda'da bin 430, Fransa'da bin 386, Almanya'da ise bin 102 avro civarındadır. Bu üç ülkenin asgari ücreti ortalama olarak Türkiye'deki asgari ücretimizin 5 katına denk gelmektedir. Yani Türk lirası ile karşılaştırıldığında AB genelinde ki ortalama ücret 4 bin liranın üzerindedir. Yani sürekli 'büyümemizi kıskanıyorlar' dediğimiz AB ülkelerindeki asgari ücretler, ülkemiz deki asgari ücretin en az 5 katı seviyesinde. Sürekli olarak büyük ve güçlü ekonomi vurguları, istikrarlı büyüme söylemleri, ülkemizdeki asgari ücret oranı ve yaşam koşulları göz önüne alındığında gerçek dışı bir söylem olduğu açıktır. Ülkemiz, AB ülkelerine göre işçilerin aldıkları ücretler ve yaşam standartları noktasında oldukça geri noktadadır. Eğer ki iktidar, gerçekten büyüyen bir ekonomiye ve güçlü bir potansiyele sahip olduğumuzdan emin ise ülkede çalışanların ücretlerini ve yaşam seviyelerini AB ülkeleri seviyesine çekmesi gerekmektedir."

Kamubulteni.com | Ankara