İşte Konut Piyasasındaki Bitmeyen Fiyat Artışının Nedenleri

Özellikle büyükşehirlerde ev fiyatlarının hızla yükselişi devam ediyor. Hükümetçe alınan tedbirler ve dar gelirliyi kapsayan konut kampanyaları devam ederken Konut fiyat endeksi temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 94,7 oranında arttı.

İşte Konut Piyasasındaki Bitmeyen Fiyat Artışının Nedenleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası temmuz ayı konut fiyat endeksi verilerini açıkladı. Buna göre endeks bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 94,7 oranında arttı. İstanbul’da ev fiyatlarının en çok arttığı ilçeler de belli oldu.

Aylık Artış Hızlandı

Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi, 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 7,3 oranında artarak 988,5 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 94,7 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 31,2 oranında artış gösterdi.

Ev Fiyatları En Çok Ankara’da Arttı

İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre, sırasıyla yüzde 6,8, 8,1 ve 5,5 oranlarında artış gözlendi. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 82,7, 105,2 ve 97,1 oranlarında artış gösterdi.

Öte yandan İstanbul ev fiyatlarının en fazla arttığı ilçeler belli oldu. İstanbul’da ortalama bir dairenin fiyatı 4 milyon 677 bin lira olarak kaydedildi. Tüm ilçeler içinde Sarıyer en pahalı konut olduğu ilçe olurken en ucuz evler Eseyurt’ta bulunuyor.