İşsizlik Maaşı Zammı Belli Oldu: İşsizlere 2839 Lira (İşte En Düşük , En Yüksek İşsizlik Maaşı 2021)

Asgari ücrete gelen zam miktarının açıklanmasının ardından 2021 yılında işsizlik maaşına gelecek zam miktarı belli oldu. İşte işsizlik maaşı için başvuru şartları, başvuru şekli ve 2021 yılı için en düşük , en yüksek işsizlik maaşı miktarı.

İşsizlik Maaşı Zammı Belli Oldu: İşsizlere 2839 Lira (İşte En Düşük , En Yüksek İşsizlik Maaşı 2021)

En düşük ve en yüksek işsizlik maaşı miktarı belli oldu.

2021 yılı asgari ücret zammının belli olmasının ardından işsizlik maaşı alan vatandaşlar, 2021 yılında işsizlik maaşının ne kadar olacağını araştırmaya başladı.

Bilindiği üzere işçiler, kendi istekleri dışında işlerinden çıkartıldığı zaman İŞKUR'a başvuruda bulunup işsizlik maaşı alıyor. Gerekli şartları taşıyan vatandaşlara , asgari ücrete göre hesaplaması yapılan işszilik maaşı ödeniyor. Asgari ücrete zam gelmesi ile birlikte 2021 yılında geçerli olacak en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı miktarları da belirlenmiş oldu. 

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

2021 yılı için asgari ücret yüzde 21 zamlandı ve 2825 lira oldu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, "2021 YILINDA UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET KARARA BAĞLANDI 1 OCAK'TAN SONRA BRÜT 3577 LİRA, NET 2825 LİRA OLARAK BELİRLENMİŞTİR." dedi.

İŞSİZLİK MAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

İŞKUR tarafından yapılan açıklamada işsizlik maaşına başvuru yapacak vatandaşların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

BAŞVURUYA İLİŞKİN DETAYLAR

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır. 

İşsizlik maaşı alanlara sunulan hizmetler ise şu şekilde:

  • İşsizlik Ödeneği
  • Genel Sağlık Sigortası Primleri
  • Yeni bir iş bulma
  • Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

2021 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

İŞKUR, işsizlik maaşı hesaplamasında formülü "Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyeceği için işsize ödenecek aylık işsizlik ödeneği bu şekilde hesaplanmıştır. " şeklinde açıkladı.

2021 en düşük işsizlik maaşı: 1419 lira.

2021 en yüksek işsizlik maaşı: 2839 lira.

Bilgi alış verişi için TIKLAYIN

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA