"İşsiz Gençlere İş Bulana Kadar Maaş Desteği" Çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulu'nda üniversite mezunu işsiz gençlerin sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"İşsiz Gençlere İş Bulana Kadar Maaş Desteği" Çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, TBMM Genel Kurulu'nda üniversite mezunu işsiz gençlerin sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

20 Aralık 2019 Cuma 09:00

Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun: İşsiz Gençler Hala Babalarından Para Almak Durumunda Kalıyor

Önceki dönemlerde iyi eğitim alan gençlerin toplumda iyi yerlere geldiğini fakat an itibariyle 2-3 dil bilen gençlerin dâhi işsiz kaldığını, bu durumdaki gençlerin bunalıma girdiğini söyleyen Tekirdağ Milletvekili, "önceki dönemlerde gençler iyi bir eğitim aldığı zaman ailesi hangi statüde olursa olsun, toplumda çok iyi yerlere geliyorlar idi. Şimdi ise gençler iyi eğitim alıyor, iki üç yabancı dil biliyor ama iş bulamıyor, mutsuzluk içinde kıvranıyor. Gençler hâlâ babasından harçlık alıyor, bunun da üzüntüsünü yaşıyor." dedi.

YENİ İLANLAR ART ARDA GELDİ. SON DAKİKA İŞ HABERLERİNİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA.

Gençlerin umudunu yitirmesinin toplum için felaket olduğunu , Türk toplumunda Cumhuriyet tarihinde görülen en büyük işsizlik oranına ulaşıldığını söyleyen Aygun , "Gençlerin umudunu yitirmesi Türk toplumu için en büyük felakettir. TÜİK verilerine göre genç işsizlik oranı yüzde 27,4'tür. Cumhuriyet tarihi rekorudur bu. İşsiz üniversite mezunu sayısı 1 milyona dayandı. İsveç, üniversite eğitimini tamamlayıp iş gücü piyasasına yeni girenler için de işsizlik yardımında bulunmaktadır." dedi.

İşsiz gençlerin iş bulana kadar işsizlik ödeneği ile desteklenmesi, ataması yapılmayan ziraat mühendisleri, veterinerler, öğretmenler ve sağlık görevlileri ile gıda mühendislerinin de kadro beklentilerine yanıt verilmesi gerektiğini söyleyen Aygun konuşmasını şu şekilde sonlandırdı, : "Sigortası Kanunu'nda değişikliklere giderek gençlerimizi rahatlatmak için yeni ödenekler devreye sokulmalıdır. Genç işsizlere iş buldukları tarihe kadar "genç işsizlik ödeneği" adı altında bir uygulama devreye sokulmalı, hem gençler hem aileleri rahatlatılmalıdır. Atanamayan ziraat mühendisleri, veterinerler, öğretmenler, sağlık görevlileri ve gıda mühendisleri sizden kadro bekliyor." 

Son Güncelleme: 20.12.2019 09:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Baki 2019-12-20 09:06:52

Devletimiz bunu yapacaktır gözünüz arkada kalmasın okuyup bi bok olamadan evinize dönün. Yapacaktır dediysem de 300 verip iş bulduğunuz zaman 500 olarak almak kaydıyla tabii

Avatar
Lali 2019-12-20 09:14:44

Çok büyük bir sorun gerçekten hepimiz bunalımdayız...

Avatar
Boran 2019-12-20 10:27:43

Yaw ben anlamiyom bu ilk okul mezunlarını insandan saymiyomu bunlar

Avatar
Buse 2019-12-20 10:34:31

Binlerce gıda mühendisi işsiz onu geçtim gıda maddelerimiz denetlenmiyor ne ile beslendiğimizi bile bilmiyoruz piyasada çok ciddi bir açık var ama bunlar olurken hala gıda mühendisleri işsiz. Vah ülkem vah

Avatar
Yagmur 2019-12-20 11:04:49

Gec bile kalinmis bir konusma yillardir devam eden sorunun patlak verince cozum saglanmak istenmesi gec olsun guc olmasin da odenek verilsin, avrupa ulkelerinde bu sistem yillardir yapiliyor ztn

Avatar
İmdat 2019-12-20 18:55:44

Üniversite okumus ve iş bulamaış genclere 1000 tl yada 500 tl gbi harçlık en az vermesi şart bence ilk okul orta öğretim okuyan larda var ama onların sayısı cok az bence onlarda açıktan 2 yıllıkta olsa okurlar teşfikte olur okumaya yani bi zahmet ünşversite bitirin.

Avatar
Elif 2019-12-20 14:04:46

Özel sektör bile tecrübe diyor iş imkanı verilmeden nasil tecrube olabilir ki. Bu türkiyenin buyuk bir sorunu. Atayabilecegin kadar universitelere kadro verilmeli.Yeni bölümler açılıp hemen atama yapmaniz gerekmekte.Biz bu haldeyken ilerde çocuğumuz olunca ne halde olacak.

Avatar
Emir 2019-12-20 20:30:56

Gençliğimi okul sıralarında çörüttüm.karşılığı bu mu hakkımı helal etmiyorum .