İslam Memiş, 1 Doların 16 Lira Olacağı Tarihi Açıkladı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memik’teş dolar yatırımcıları ile dolar almak isteyenleri yakından ilgilendiren bir değerlendirme geldi. Dolarda 16 TL rakamını işaret eden  Memiş, “2023 için planlama yapanlar yılın ilk yarısında dikkat etmeli.”

İslam Memiş, 1 Doların 16 Lira Olacağı Tarihi Açıkladı

İslam Memiş, tv100.com'daki dolar için son çıkış başlıklı köşe yazısında dolarla alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Memiş, dolar için 16 lirayı işaret etti. İşte altın ve para piyasası uzmanı istememişinin konuyla alakalı köşe yazısındaki açıklamaları;

“Dolar/ TL kurunda yıl sonu beklentisi 20 ile 21 lira aralığında tadı. Fakat bu seviyeden uzak bir yıl sonu kapanışı gerçekleşecek. Bunun sebebi ise kontrol sisteminin ele geçmesi ile serbest piyasa koşullarının gerçekleşmemiş olmasıdır. Tam bir yıldır belli bir direnci kırmayı başaramayan dolar TL kuru, içerde yatırımcısının beklentilerini bir türlü karşılayamadı. 2022 senesinde 13,25 liradan başlayan dolar TL kuru bugün 18,66 liraya çıkmış bulunmakta. Serbest piyasalarda ise 1 Amerikan dolarının alım satım işlemlerine tabi tutulduğu rakam 18,77 liradır. Dolar endeksi ise 95,64'te veya 114,70'e kadar çıktı. Yani 2022 senesinde dolar dünyada değer kazanmaya başladı. 

2023'te dolar performansı nasıl olacak?

 Bugünkü küresel ekonomik şartları göz önünde bulundurduğumuzda 2023 senesi ve 2023'ün dolarını 2'ye ayırmak gerekecektir. Haziran ayına kadar ekonomiyi, ve Hazirandan sonra ekonomi şeklinde iki başlık altında bu konuyu ele alabiliriz. Haziran ayına kadar dolar Hazirandan sonra dolar olacak şekilde açıklamamız gerekiyor. Haziran ayına kadar Türkiye ekonomisi seçime odaklandı. Haziran ayını işaret etmemin sebebi ise doları olanların zamanında olacak iddiasında kaynaklanıyor. Benim seçim öngörümde herhangi bir değişiklik yok ve Erken seçim yapılmasını bekliyorum. Bu süreç içerisinde asgari ücret, EYT, yapılandırmalar gibi durumlar çözüme kavuşacak. Banka mevduatlarında döviz miktarı azalma gösterirken diğer taraftan seçim süreci başladı fakat Kredi muslukları daha açılmış değil. 

Destek ve yapılandırmaların tamamını da daha ilan edilmediği. 2023 için planlama yapanlar, yılın ilk yarısında mutlaka dikkat etmeli. Bence dolar tarafından bugünler son çıkış gibi görünüyor. Kademeli bir şekilde geri çekilmelerde 16,50 seviyesinden başlayıp 16,10 seviyelerine kadar doların düşmesini tahmin ediyorum.”

Dedi.