İŞKUR'dan Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması (İBAN Güncelleme ve İlk Maaş Ne Zaman Verilecek?)

Kısa çalışma ödeneği hakkında vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, ödeneğin ilk maaşının ne zaman verileceği, İBAN Bilgileri güncelleme duyurusuna ve diğer detaylara yer verildi.

İŞKUR'dan Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması (İBAN Güncelleme ve İlk Maaş Ne Zaman Verilecek?)

Kısa Çalışma Ödeneği için tarih açıklandı.

İŞKUR kısa çalışma ödeneği hakkında bir açıklamada bulundu ve vatandaşların İBAN bilgilerini güncellemesini istedi. İŞKUR resmi internet adresi e sube sayfasından yayımlanan duyuruda ödenek alacakların İBAN bilgisini güncellemesi istendi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Olağanüstü durumlarda, krizlerde bir işyerinin haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara devlet tarafıundna, işverenin başvuru yapması durumunda kısa çalışma ödeneği verilir. 

Kısa çalışma ödeneği kapsamında İŞKUR, 

- İşçilere kısa çalışma ödeneği ,
- Genel Sağlık Sigortası primleri ,

ödemelerini yapar.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 • İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,
 • Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),
 • İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması,
 • Prim ödeme şartını sağlamadığı için kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanların daha önce çeşitli nedenlerle kesilmiş (yeni işe başlama vs.) son işsizlik ödeneği hak sahipliğinden varsa kalan süre kısa çalışma süresini geçmemek üzere kısa çalışma ödeneği olarak ödenir.

BAŞVURU

Kısa çalışma ödeneğine işyeri sahipleri başvuru yapar. Başvuru mail adresleri için TIKLAYIN

İLK ÖDEME NE ZAMAN?

Kısa çalışma ödeneği her ayın 5 'inde yapılmaktadır. Yürürlükte olan mevzuata göre yapılan bu ödemeler , bu ayın 5 'ine yetişmedi. 

Ancak binlerce firmanın milyonları aşan çalışanı için yaptığı başvuru süreçlerinin ve incelemelerinin devam etmesi nedeniyle çalışanların 6 Nisan’da bu ödemeden yararlanabilmeleri teknik olarak imkânsız gözüküyor.

Gazetevatan 'da yer alan haberde kısa çalışma ödeneği tarihi ile ilgili "Bu nedenle nisan ayı içerisinde kısa çalışma ödemelerinin yetiştirilmesi için İŞKUR’un tüm personelleri ve müfettişler var güçleriyle çalışılıyorlar. Ancak yetkililerle yaptığım görüşmelerde, incelemelerin tamamlanmasıyla onay listelerinin hazırlanacak olması ve İŞKUR’un kendi muhasebe sisteminin Nisan ayı içerisinde başka bir tarihe ödeme imkânı veremeyeceği için ödemelerin “5 MAYIS” olarak programlandığı bilgisini aktardılar. Gözler bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanımıza çevrilmiş durumda" denildi.

İBAN GÜNCELLEME

İŞKUR resmi internet adresi üzerinden yapılan açıklamada vatandaşların İBAN Bilgilerini Güncellemesi istendi. 

Duyuru şu şekilde:

https://esube.iskur.gov.tr/

Yukarıdaki linke tıklayın. Açılan sayfada iş arayan kısmından giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran karşınıza çıkacak. Bu ekranda  kırmızı ile belirtilen kısma tıklayın ve İBAN bilgilerinizi güncelleyin.

 • PTT Kart sahibiyseniz ödemeniz bu hesaba yapılacaktır.
 • PTT Kart hesabınız yoksa kendi adınıza açılmış banka hesabınıza ait IBAN numarasını bildirmeniz halinde ödemeniz bu hesaba yapılacaktır.
 • Kimlik bilgileriniz ile IBAN numaranızın uyuşmadığı durumlarda ödemeniz PTT şubelerinden yapılabilecektir.
 • Sadece kendi banka hesabınıza ait IBAN numarasını kaydediniz.
 • Sadece kendi banka hesabınıza ait IBAN numarasına ödeme yapılır.
 • IBAN 26 karakterden oluşmalıdır.
 • IBAN 'TR' ile başlar ve sayılarla devam eder. Boşluk içermez.
 • IBAN kaydetmek için aşağıdaki kutuyu doldurunuz ve 'IBAN Kaydet' düğmesine basınız.
 • IBAN silmek için 'IBAN Sil' düğmesine basınız. Kayıtlı IBAN'ınız silinir.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA