İşçi maaşlarına yüzde 85 zam! Maaşları 21 bini aştı

Tunceli Belediyesi bünyesinde çalışan işçilerin maaşlarına yüzde 85 oranında zam yaptı. Ayrıca işçilerin günlük çalışma saati 7'ye indirildi.

İşçi maaşlarına yüzde 85 zam! Maaşları 21 bini aştı

Yerel yönetimler ile işçilerin zam pazarlıkları sürerken, bazı belediyelerden anlaşma haberleri gelmeye devam ediyor. Anlaşmanın sağlandığı bir belediyede Tunceli Belediyesi oldu. 

Tunceli Belediyesi, 1 Mart 2023 - 28 Nisan 2024 tarihlerini kapsayan sözleşmenin imzalandığını web sitesinden duyurdu.Belediye ile sendika arasında imzalanan sözleşmeyle belirlenen tarihler arasında norm kadro işçi ve emekçilerinin günlük yevmiye ve sosyal haklarına 1 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere yüzde 85 zam yapıldı.Bu haklara ek olarak 6 TL yol ücreti de sözleşmeye eklendi.

Çalışma saati 7 saate çekild

Başkan Maçoğlu, ayrıca taşeron-şirket işçilerinin haziran ayında yapılacak toplu sözleşmelerinin ardından ağustos ayı itibariyle işçilerin çalışma saatinin 7 saate düşürüleceğini ifade etti.

Başkan Maçoğlu şunları söyledi: "Bileşenlerimizle yaklaşık iki yıldır üzerine konuştuğumuz çalışma saatlerinin düşürülmesine dönük çalışmamız da neticelendi. Şirket çalışanlarımızla Haziran ayında yapılacak sözleşmenin ardından Ağustos ayı itibariyle çalışma saatleri 7 saate düşürülecek. Bu karar işçilerin-emekçilerin hakkıdır."

Maaşlar 21 bin 200 civarına çıkartıldı

Sözcü'den Evren Demirdaş'ın haberine göre ise Maçoğlu, "İhaleyle yapabileceğimiz bütün giderleri işçilere vererek ve onları destekleyerek daha iyi, ucuz ve kaliteli bir iş yapılıyor. Kadrolu işçilerimize yüzde 85 zam ile 11 bin 500 lira olan maaşları 21 bin 200 civarına çıkartıldı" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.