İhtiyaç Sahibi Sanatçılara 1000 TL Nakdi Yardım Verilecek

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir son dakika açıklamasında bulundu. Ersoy açıklamasında ihtiyaç sahibi sanatçılara 1000 TL verileceğini söyledi.

İhtiyaç Sahibi Sanatçılara 1000 TL Nakdi Yardım Verilecek

Sanatçılara 1000 TL verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy bir son dakika açıklamasında bulundu. Ersoy yaptığı açıklamada salgın döneminde geliri olmayan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan sanatçılara, müzisyenlere, müzik emekçilerine, yorumcu ve eser saghiplerine yardım yapılacağına yer verildi. Açıklamada bir proje başlatıldığına yer verildi ve 11 Aralık'ta bakanlık Yunus Emre Enstitüsü qwb sayfası üzerinden profe başvurusunun yapılabileceğine yer verildi. 

Önceki gün Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasının açılış törenine katılan Bakan Ersoy, bugün düzenlediği basın toplantısında  "Sanatçılarımızla, müzik emekçilerimizle beraber iyi bir katılımla açtık. Başta Ankaralılar olmak üzere, bütün müzik camiası adına mekanın hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Ersoy yaptığı açıklamasında, "Yaptığımız görüşmeye istinaden pandemi döneminde geliri olmayan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir proje olmasını planladık. 11 Aralık'ta bakanlığımıza bağlı Yunus Emre Enstitüsü web sitesinde proje adına başvuru yöntemini, başvuruyu yapan birlik, dernek ve sendika isimlerini ilan edeceğiz. 23 Aralık'a kadar başvuruları bu ilan ettiğimiz birimlerde toplanmasını istiyoruz ve bu tamamlanan projeler 30 Aralık'a kadar bakanlığımıza iletilecek. Ocak ayı itibariyle de projede yer alan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerine ödemelerini yapmaya başlayacağız." dedi ve  söz konusu proje kapsamında kişi başına 1.000 lira ödeme yapacaklarını belirterek, sözlerini, "İlk etapta düşündüğümüz, öngördüğümüz toplamda 20, 30 milyon civarında bir proje bedeli olacak diye tahmin ediyoruz. Bugünden itibaren 11 Aralık'a kadar projenin tüm detaylarını netleştirip Yunus Emre Enstitümüzün web sitesinde açıklayacağız. Bundan sonra da bu projeye katılmak isteyen, gelire ihtiyaç duyan sanatçılarımızın bu siteden gelişmeleri takip etmesini istiyoruz." dedi.

KAMUBULTENİ.ÇCOM  |ANKARA