İhtiyaç Kredisinde Yeni Düzenleme: Tedbir Geliyor

Son dönemlerde faizlerin düşmesinin ardından ihtiyaç kredisinde talep patlaması yaşandı. Edinilen son dakika bilgilerine göre 1 yılda ihtiyaç kredisi için 70 milyon TL çekildi. Bu yığılmayı frenlemek için Merkez Bankası harekete geçti.

İhtiyaç Kredisinde Yeni Düzenleme: Tedbir Geliyor

Kredi çekecekler dikkat. Yeni düzenleme geliyor.

Kredilerdeki artış hızını azaltmak, ocak sonu itibarıyla yüzde 30’u aşmasının ardından enflasyonu, ithalatı ve dolayısıyla cari açığı gözetmek adına bu artışı sınırlayacak bir zorunlu karşılık düzenlemesi gündeme geldi.

İngiliz Haber Ajansı Reuters ’a  bilgi veren iki kaynak, söz konusu düzenleme ile ilgili  Merkez Bankası ’nın zorunlu karşılıkları TL kredi büyümesi ile ilişkilendiren sistem aracılığıyla yapılmasının değerlendirildiğini belirtti.

Düzenleme hakkında bilgi veren iki kaynak da ,  bu düzenlemeyi “makroihtiyati tedbir” olarak nitelerken, ekonomik büyümeyi sınırlamamasına özen gösterileceğini ifade etti. .

Bir kaynak yaptığı açıklamada, “İhtiyaç kredilerindeki büyüme güncel verilere göre yüzde 34, ancak bankaların aldığı taleplere, onay bekleyen işlemlere ve eğilime baktığımızda bu kredi büyümesi baz etkisiyle yüzde 50’lere doğru ilerliyor. Cari açık, enflasyon ve ticaret dengesi gözetilerek bir önlem alınması öngörülüyor” ifadeleri ile düzenleme hakkında bilgi verdi. 

İkinci kaynak ise yaptığı açıklamada, üretime olumsuz etki edecek herhangi bir adımın olmayacaını , bazı kalemlerde artan ithalat talebinin kısılmasının hedeflendiğini kaydetti. Aynı kaynak ekonomik büyümeye olumsuz etkinin “hiçbir şekilde” olmayacağının altını çizdi.

Kredi büyümesinin düşük ZK oranları ve daha yüksek faizle teşvik edildiği yeni sistem TCMB tarafından geçen yıl Ağustos ayında devreye alındı.

Sistem daha sonra kredi büyümesinin hesaplanmasında tüketici fiyat endeksinden arındırılmış hesaplamaya geçildi. Ayrıca uzun vadeli ticari kredileri ve konut kredilerini teşvik edecek şekilde güncellendi.

Merkez Bankası 'nın  son değişikliği ise sistemin yabancı para ZK’lar için de kullanılması şeklinde oldu.
 
İhtiyaç kredileri tüketimi artıran unsurlar arasında yer alıyor ve tüketimdeki artışın bir kısmı ithalat talebi yarattığı için cari açığa olumsuz yansıyabiliyor. Aynı zamanda iç talebin kuvvetlenmesi enflasyonu da artıran unsurlar arasında  bulunuyor.

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA