Hükümet harekete geçti, emekli maaşlarında iyileştirme formülü masada!

Milyonlarca emeklinin beklediği ara zam için hükümet harekete geçti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı maaşta ‘iyileşme’ adımı için çalışmalara başladı. Kamuoyunda zam beklentisi artarken, gözler Meclis’in açılışına çevrildi. Zam ile ilgili etraflıca değerlendirilen bir süreç başlarken AK Parti'den emeklileri heyecanlandıran açıklama geldi. AK Parti Grup Başkanı Abdullar Güler, emekliler ve çalışanlar için özlük hakları ile çalışma hazırlığı içinde bulunduklarını söyledi.

Hükümet harekete geçti, emekli maaşlarında iyileştirme formülü masada!

Emekli maaşlarına zam beklentisi kamuoyunda artarak devam ediyor. Gözler hükümetin çalışmalarına çevrilirken emekli zammı ile ilgili açıklama AK Parti Grup Başkanı Abdullar Güler’den geldi.

AK Parti Grup Başkanı Abdullar Güler, Aydın'da katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Güler, emekliler ile ilgili soruya "Milletvekillerimiz ve sahada vatandaşlarla görüştüğümüzde özellikle emeklilerimiz ile ilgili bir beklenti var" dedi.

"Emeklilerin beklentileri Cumhurbaşkanına arz edildi"

Yaklaşan yerel seçimler öncesi 'şehir buluşmaları' çerçevesinde Aydın'da temaslarda bulunan Güler, emekli maaşlarıyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışma başlattığını dikkat çekerek, "Bizim birinci hedefimiz enflasyonla mücadele Hayat pahalılığı dediğimiz bir sorun ile mücadele ederken fiyat istikrarını sağlayacak ve enflasyonu tek haneli rakamlara indirecek bir çalışma yürütüyoruz. Milletvekillerimiz ve sahada vatandaşlarla görüştüğümüzde özellikle emeklilerimiz ile ilgili bir beklenti var. Tabi bu durum Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a da arz edildi.” diye konuştu.

Emekli maaşlarındaki düzenlemeyle ilgili tarih verdi

Emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili hazırlık yapıldığının müjdesini veren Ak Partili Güler, iyileştirme için Meclis’in açılışını işaret etti. Güler, “Emekli maaşlarıyla ilgili çalışma şu anda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız etki analizleri ile beraber bir çalışma yürütüyor. Meclis açıldığında bunu değerlendireceğiz. Sonuç itibarıyla benim bir orandan bahsetme imkanım yok. Tabi süreci açısından da bir şey deme imkanımız yok. Unutulmamalıdır ki Türkiye 6 Şubat tarihinde 11 ilimizde yani Bulgaristan büyüklüğünde bir alanda büyük bir deprem felaketi yaşadı. Sadece bu sene bütçe imkanlarımızdan 765 milyar TL AFAD Başkanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na aktarıldı.” dedi.

"Emeklilere ve çalışanlara özlük hakları noktasında bir çalışmayı ortaya koyacağız"

Hükümetin deprem ve enflasyon gündemi ile ilgili çalışmaların öncelikli hâle getirildiğini ifade eden Güler, “Çok ciddi bir maliyeti göğüslemek zorundayız. 11 ilimizin alt ve üst yapısı ile hayatın normalleşmesi adına çok büyük bir seferberlik ilan etmiş durumdayız. Bizim bir an önce bu şehirleri ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bizim makro ekonomik dengeyi de bozmamamız lazım. Bunu da dengeleyecek, fiyat istikrarı yakalayacak, enflasyon ile mücadelemize zarar vermeyecek boyutta bütçe imkanlarını zorlayarak inşallah emeklilerimize de çalışanlarımıza da özlük hakları noktasında bir çalışmayı ortaya koyacağız..." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Emekliyi memnun edecek adımlar atacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü kabine toplantısı sonrası memur zamlarıyla ilgili çalışmanın sürdüğünü belirterek, "Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız" dedi.

"Emeklilerle ilgili Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor"

20 Ağustos Pazar günü Macaristan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşı konusunda önemli konulara değindi. Erdoğan'ın "Şu anda memurlarla ilgili çalışmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız yetkili sendikalarla sürdürüyor. Bu ay sonuna kadar da devam edecek. Nitekim birinci, ikinci, açıklamalar Bakanım tarafından yapıldı. Emeklilerle ilgili de ayrıca Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız..." ifadeleri dikkat çekti.