HSBC, Türkiye'nin Faiz Tahminini Güncelledi!

Dünyanın önde gelen bankalarından İngiliz merkezli HSCB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yıl sonu faiz tahminini yüzde 30'dan yüzde 32,5 seviyesine yükseltti.

HSBC, Türkiye'nin Faiz Tahminini Güncelledi!

HSBC Merkez Bankası yıl sonu politika faizi beklentisinde revizyona gitti. HSBC CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner'in hazırladığı raporda bankanın beklentisinin yüzde 30'dan yüzde 32,5 seviyesine çıkarıldığı görüldü.

Rasyonellik Vurgusu Yapıldı

Raporda Türkiye'nin yakın vadeli görünümünün son dört ayda önemli ölçüde iyileştiği, Merkez Bankası'ndaki yeni ekibin para ve makro ihtiyati politikaları sıkılaştırdığı ve daha önce uygulamaya konulan bazı düzenleyici tedbirleri gevşetmeye başladığı vurgulandı.

Temmuz ayında hükümetin büyük kısmı depremin yeniden inşasına yönelik olmak üzere artan harcamaları finanse etmek için katma değer, özel tüketim, gelir ve kurumlar vergisi oranlarında artış kararı aldığına dikkat çeken banka sonuç olarak bütçenin Temmuz ve Ağustos aylarında fazla verdiğini ve 12 aylık kümülatif açığın GSYH'nin yüzde 3'ünün altına indiğini hatırlattı. Bankanın raporunda yeni ekonomi yönetiminin de her fırsatta politika yapımının ileriye dönük olarak daha rasyonel, şeffaf ve kurallara dayalı hale geleceğini vurguladığının altı çizildi.