Hem meslek sahibi olup hemde 45.000 TL kazanç sağlayabilirsiniz. İşte şartlar..

Hem meslek sahibi olup hemde 45.000 TL kazanç sağlayabilirsiniz. İşte şartlar..

Hem meslek sahibi olup hemde 45.000 TL kazanç sağlayabilirsiniz. İşte şartlar..

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), gençlere iş sahibi olma fırsatı sunan mesleki eğitim kursları düzenliyor ve bu kurslar süresince gençlere ödeme yapıyor. İŞKUR’un düzenlediği mesleki eğitim kursları, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu mesleklerde gerçekleşiyor. Bu kurslara katılan gençlere günlük ödemeler yapılıyor ve bu sayede gençler meslek sahibi olmanın yanı sıra ekonomik olarak da destekleniyor. Günlük ödemeler 131,57 TL ile 285,06 TL arasında değişiyor.

Meslek Kurslarıyla Gençlerin Geliri Artıyor

Meslek kurslarına katılan gençlere aylık olarak 4.560 TL ödeme yapılırken, bu tutar sanayi alanındaki kurslarda 7.411 TL’ye yükseliyor. Engelli ve eski hükümlülere yönelik kurslara katılanlara da yine aylık olarak 3.420 TL ile 4.560 TL arasında ödeme sağlanıyor. Kurs süresince yapılan ödeme ise 28.067 TL ile 45.609 TL arasında değişiyor.

Sigorta ve Belgelerle Güvence Altında

2023/06/15/para19.jpg

İŞKUR, kurslara katılanların iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ile Genel Sağlık Sigortası prim giderlerini karşılıyor. Kursu başarıyla tamamlayan kişilere Kurs Bitirme Belgesi/Sertifikası veriliyor ve belirli mesleklerde düzenlenen kurslara katılanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi veriliyor.

Kursa Katılmak İçin Gerekli Şartlar

Kurslara katılabilmek için belirli şartlar aranıyor. Bu şartlar arasında okula gitme zorunluluğu, İŞKUR kaydı, mesleğin gerekliliklerine uygunluk, belirli yaş kriterleri ve diğer özel şartlar yer alıyor. Ayrıca bir kişi en fazla 2 defa bu kurslardan yararlanabiliyor ve toplam yararlanma sayısı 3’ü geçemiyor. İŞKUR, işsiz gençlere meslek edinme fırsatı sunarak istihdam yolunu açıyor ve ekonomik anlamda destek sağlıyor.