Halkbank'tan KAP'a Ucuz Dolar ve Euro Açıklaması

Halkbank, 31 Ağustos günü dolar kurunu 3,80 'e çekmişti. Hatalı döviz kurları ile yaklaşık 20 dakika boyunca alım satımlar yapılmıştı. Konu ile ilgili banka KAP'a açıklamada bulundu.

Halkbank'tan KAP'a Ucuz Dolar ve Euro Açıklaması

Kamuoyu Aydınlatma Platformu 'na yapılan açıklamada"Bankamız, hatanın tekrar etmemesi için gerekli hukuki ve teknik tedbirleri almış olup, hatalı veri sağlayıcı kuruluş hakkında her türlü yasal haklarını saklı tutmaktadır" ifadelerine yer verildi ve bankanın döviz kurlarında yapılan hatanın dış veri kaynaklı olduğu, yanlış girilen bir verinin döviz kurların oynamaya neden olduğu ve piyasalar kapandıktan sonra döviz kurlarının bu miktar üzerinden değer gördüğüne yer verildi.

KISA SÜREDE MÜDAHALE EDİLDİ

Halkbank tarafından KAP'a yapılan açıklamada, "Yapılan ilk incelemede, sorunun bankamıza veri sağlayan dış veri kaynağından otomatik olarak alınan kura esas verilerin hatalı olmasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bazı müşterilerimiz, dijital kanallardan yaptıkları döviz alım satımlarını kısa bir süre ile bu hatalı kurlar üzerinden gerçekleştirmiştir. Sorunun tespiti üzerine, döviz alım satım işlemleri geçici olarak kapatılmış, kısa sürede alınan tedbirlerle sistemde doğru kurların uygulanması sağlanmıştır." sözlerine yer verildi.

Teknik bir hatadan oluştuğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Toplam bin 256 müşterimizin 3,3 milyon dolar, 124 müşterimizin 539 bin avro, 383 müşterimizin ise diğer döviz cinslerinde 689 bin dolar eş tutarda döviz alım satım işlemi gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Bu işlemlerin dolar cinsinden toplam büyüklüğü 4,6 milyon dolar civarındadır. Yapılan detaylı incelemeler sonrasında, hatalı kurlardan yapılan işlemler iptal edilmiştir. Gerçekleştirilen düzeltme çalışmaları sonucunda bankamızın ya da müşterilerimizin mali anlamda mağduriyeti oluşmamıştır."

HATANIN TEKRAR ETMEMESİ İÇİN..

Hatanın tekrar etmemesei için gerekli tedbirlerin alındığının belirtildiği açıklama şu şekilde sonlandırıldı:

"Bankamız, hatanın tekrar etmemesi için gerekli hukuki ve teknik tedbirleri almış olup, hatalı veri sağlayıcı kuruluş hakkında her türlü yasal haklarını saklı tutmaktadır. Ayrıca konunun yetkili kurumlar tarafından incelenmesi amacıyla gerekli girişimler başlatılmıştır. Ayrıca, bazı yazılı ve görsel medya kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında, bankamızın güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haber ve yorumların yapıldığı da görülmektedir. Gerçekle bağdaşmayan bu haber ve yorumlara itibar edilmemesini kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız."

Kamubulteni.com | Ankara