Halka Arz Kervanına Zorlu Enerji De Katılıyor! ZORYEN Halka Arz Katılım Tarihi...

Halka arz enerji çılgınlığına Zorlu Enerji de eklendi. Yenilenebilir enerji varlıklarını temsil eden Zorlu Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi’nin paylarının bir kısmının halka arzı için hazırlıklara başladıklarını açıkladı.

Halka Arz Kervanına Zorlu Enerji De Katılıyor! ZORYEN Halka Arz Katılım Tarihi...

Zorlu Enerji, yenilenebilir enerji varlıklarını temsil eden Zorlu Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi’nin (ZORYEN) paylarının bir kısmının halka arzı için hazırlıklara başladı. Enerji sektöründe üretimden satışa her alanda 30 yıldır hizmet veren şirket, Türkiye’deki elektrik üretiminin yüzde 100’ünü yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarından sağlıyor.

Şirket, büyüme ve sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası olarak bu halka arzdan elde edilecek gelirle şirket sermayesini güçlendirmeyi, yatırım ve kapasite artışı projelerini hayata geçirerek iş kapasitesini büyütmeyi hedefliyor.

"İçinde Bulunduğumuz Dönem Halka Arz İçin Uygun"

Şirketin yenilenebilir ve temiz enerjiye yaptığı yatırımlarla ülkenin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması ve iklim hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunduğunu İhlas Haber Ajansı’na aktaran Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları açısından elverişli bir ülke olduğunun altını çizerek ''Günümüzde enerji arzının çeşitli kaynaklardan sağlanmasının, özellikle de yenilenebilir kaynaklarla geleceği kucaklamanın önemini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle yıllardır sadece yenilenebilir enerjiye yatırım yapıyoruz. Yakın zamanda enerji şirketlerinin, özellikle de yenilenebilir enerji şirketlerinin halka arzının büyük bir ilgiyle karşılandığı ve yatırım iştahının yeniden oluştuğu bir dönemdeyiz. Küresel trendler ve ülkemizin ekonomik ihtiyaçları doğrultusunda yenilenebilir kaynaklarla üretim yapmanın büyük bir önem taşıdığı içinde bulunduğumuz dönemin halka arz için uygun olduğunu düşünüyoruz'' açıklamasında bulundu.

Şirket, konuyla ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) ise şu açıklamayı yaptı:

''Sermayesinin yüzde 100'üne sahip olduğumuz Zorlu Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi'nin paylarının bir kısmının, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu Tebliğ ve kararları çerçevesinde halka arzına ilişkin çalışmaların başlatılmasına karar verilmiştir.Sermaye Piyasası Kurulu Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi çerçevesinde; halka arza ilişkin çalışmalar belirli bir olgunluğa ulaşana kadar bilginin açıklanması şirketimizin 02.08.2023 tarih ve 2023/48 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile ertelenmiştir.”