Gürer: Taşeron Sorunu Çözülmediği gibi Katlandı

Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında taşeron kadro sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Gürer: Taşeron Sorunu Çözülmediği gibi Katlandı

Taşeron meselesinin mağduriyet giderme yerine daha fazla mağduriyete neden olduğunu söyleyen Gürer, kamuda ayrımsız herkesin kadrolu olması gerektiğini, bir çok kişinin düzenleme sonrasında işsiz kaldığını söyledi.

CHP'li Gürer: "Türkiye'de taşeron yasası olarak tanınan ama KHK ile çıkarılan 696 sayılı bir düzenleme var. Bu düzenleme sorunu çözme yerine daha çok sorun üretti. Personel çalıştırılmasına dayalı alım sözleşmesi kapsamında olanlar kapsam dışı kaldı. Anahtar teslim ihale yoluyla kamuda iş imkanı alanlar kapsam dışı bırakıldı.  Kamuda şoförler, hastanede bilgi işlemciler, Milli Eğitim ve Sağlıkta hizmetliler kadroya alınmadı. İhale personel gideri yüzde 70'in altında olan işçiler ile mal yapım -danışmanlık ihalelerinde çalıştırılanlar kadroya alınmadı.

Emekli olup taşeronda çalışanlar işsiz kaldı, güvenlik soruşturması vesilesiyle çok sayıda işçi işini yitirdi.  KİT ve bağlı ortaklıklardaki işçiler kapsam dışı kaldı. 36 farklı özel bütçeli kuruluştan sadece 8'i kapsama alındı. Yerel yönetimde çalışanlar ise Belediye kadrolarına alınmadı, belediye işletmeleri oluşturularak şirket kapsamında onlarda belediyedeki diğer arkadaşlarının yaptığı kadrolu ücretlere uygun işlere geçirilmedi. Mevcut hak ve ücretlerle belediye şirketlerine geçirilenler diğer çalışanlardan daha düşük ücretle çalıştırılıyor.  Hukuksuzluk yapılarak çıkarılan bu düzenlemeyle , ikinci sınıf kamu işçisi yaratıldı. Eşitlik sağlanmadı. Kadroya alınanlar eski işçilerin yararlandığı haklardan yararlanamadılar, bu sebeple enflasyon farkı alamadılar."

Kamubulteni.com - Ankara