Gram Altın Rekor Yeniledi: Seçim Sürecinde Altını Olanlar Dikkat! Altın Uzmanlarından Son Tüyolar...

Gram altında yükseliş beklentisi devam ediyor. Altın fiyatları günler sonra rekor tazeledi. İşte altın uzmanlarından seçim sürecinde altın tüyoları...

Gram Altın Rekor Yeniledi: Seçim Sürecinde Altını Olanlar Dikkat! Altın Uzmanlarından Son Tüyolar...

Altın piyasasında dün ABD enflasyon verisinin açıklanmasının ardından gerçekleşen fiyat yükselişleri bugün de devam ediyor. Altın fiyatları ne kadar oldu? Altın fiyatlarında yükseliş trendi devam edecek mi, ton tahminler neler?

Altın yatırımcısının bir süredir yüzü gülüyor. ABD’de bankacılık krizinden yararlanan altın piyasası dün de beklediği sıçramayı ABD enflasyon rakamlarının açıklanması ile yaptı. Enflasyon verileri FED’i faiz artırımı politikası açısından köşeye sıkıştırırken altın fiyatlarında yükselişin kapısını araladı.

Küresel piyasalar, ABD enflasyon verilerinden alınan karışık sinyaller ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının resesyon endişesini desteklemesiyle karışık bir seyir izliyor. Dün ülkede açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) artış yıllık bazda yüzde 6'dan yüzde 5'e gerileyerek beklentileri geride bıraksa da çekirdek TÜFE'deki artışın yüzde 5,5'ten 5,6'ya çıkması soru işaretlerini artırdı.

FED YETKİLİLERİNDEN KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMALAR

Öte yandan, Fed yetkililerinin politikalara ilişkin verdiği karışık sinyaller de fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun yavaşladığını ancak hala Fed'in yüzde 2 hedefiyle uyumlu bir şekilde düşmediğini belirtti. Enflasyonun hedeflere geri dönmesinde birkaç aya daha ihtiyaç olduğunu ifade eden Barkin, talepte soğumaya rağmen enflasyonun "kırıldığına" dair henüz bir kanıt görmediğini kaydetti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise enflasyonu düşürmede daha fazla politika sıkılaştırmasına gerek duyulabileceğini ancak faiz artışları yapılmadan da ekonominin yavaşlamaya devam edebileceğini düşünmek için iyi nedenler olduğunu söyledi. Yıl sonunda enflasyonun yüzde 3'ün biraz üzerinde olmasını beklediğini aktaran Daly, politika sıkılaştırmasının her toplantıda faiz artırımı beklemedikleri bir noktaya ulaştığını belirtti.

FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Öte yandan son açıklanan Fed tutanakları, mart ayı toplantısında faizin sabit tutulmasını değerlendirdiğini ancak son kararın 25 baz puanlık artışı yönünde olduğunu ortaya koydu. Tutanaklarda, bankacılık sektöründeki son gelişmelerin potansiyel etkileri göz önüne alındığında Fed yetkililerinin yıl sonunda hafif resesyon tahmin ettiği aktarıldı.

Söz konusu gelişmelerle para piyasalarında Fed'in gelecek toplantıda 25 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentiler yüzde 70 seviyesinde fiyatlanmayı sürdürdü. Fed’in bir sonraki toplantısı ise 2-3 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak.

SON DAKİKA: GRAM ALTIN FİYATI REKOR GÜNCELLEDİ

ABD'de dün açıklanan Mart ayı enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması sonrasında ABD dolarının önde gelen para birimleri karşısında bir miktar gerilemesi ons altına destek veriyor. Ons altın şu anda 2.026 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altın fiyatı ise dün 2.059 TL’nin üzerine yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Altın gram fiyatı bu sabah da rekor seviyesini güncelledi ve 1.261TL’nin liranın üzerine çıktı. Şu anda ise yeniden 1.259 TL’ye geri çekildi.

Kuyumcularda altın fiyatlarında bir başka rekor seviyeye daha ulaşıldı. Ekran fiyatı ile kuyumcu fiyatı arasında makas farkı bulunuyor. Gram altın şu anda ekranda 1.259 TL görünürken Kapalıçarşı altın piyasasında gram altının kuyumcu fiyatı 1.300 TL oldu.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler yatırım kapsamında değildir. Haberimizde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.