Flaş Emekli Maaşlarında Kesinti İddiası

TBMM'den bir son dakika açıklaması geldi. Mehmet Güzelmansur yaptığı açıklamada SGK 'nın emekliler için bir düzenleme üzerinde çalıştığı bildirildi. İşte o açıklama ve detaylar.

Flaş Emekli Maaşlarında Kesinti İddiası

Emekli maaşına yüzde 5 kesinti.

CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur bir son dakika açıklamasında bulundu. Sözcü 'ye konuşan Güzelmansur, sosyal güvenlik destek primini geri getirmek, ölüm aylığı bağlanmasına yaş sınırı koymak ve sağlık kesintilerini artırmak için bir düzenleme yapıldığını söyledi.

Hatay Milletvekili Güzelmansur konu ile ilgili yaptığı açıklamadai “Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü'nde emekli vatandaşlarımızın aleyhine bir takım hazırlıklar yapılıyor. Şimdiden uyarıyoruz. Kamu yönetiminde israfa son vermeyen, lüksten- şatafattan taviz vermeyen, kamu gelir-gider dengesini bozan Saray ve çevresine kaynak yaratmak için emeklilerin belini daha da bükecek çalışmalar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Destek primlerinin geri gelecğeini söyleyen Güzelmansur, “Bu çalışmalardan birincisi Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesinin geri getirilmesi. Emekli olduktan sonra esnaf olarak çalışmaya devam edenlerden 2015 yılına kadar yüzde 15 oranında SGDP kesiliyordu. Sonra bu oran yüzde 10'a düşürüldü, 2016'da da tamamen kaldırıldı. SGK'nın ‘vekil yöneticileri' şimdilerde SGDP ödemesini geri getirmek için kanun değişikliği çalışması yapıyor." ifadelerini kullandı.

EŞE YAŞ SINIRI

SGK 'nın ölüm aylığına da yaş sınırı getireceğini söyleyen Güzelmansur, mevcut durumda kişinin ölümü halinde maaş şartsız şekilde eşine bağlandığını söyledi. Bu konuda bir düzenleme olacağını söyleyen Güzelmansur şunları söyledi:

" SGK'nın yaptığı hazırlıkta ise eğer vefat eden SGK'lının eşi belli bir yaşın üstünde değilse bu aylığı bağlamamayı öngörüyor. Burada 30-35 yaş gibi bir sınır getirilecek. Bu yaşın altındaki dul eşe 30-35'ine gelene kadar ölüm aylığı bağlanmayacak.

SGK'daki hazırlıklar içerisinde emekliler açısından en insafsız olanı sağlık kesintisi düzenlemesi olacak. SGK'lı vekil yöneticiler hem kendi ikballeri hem de kamuya kaynak yaratmak adına emeklilerden aylık yüzde 5 sağlık kesintisi yapmayı planlıyor. Büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırının altında gelirle yaşayan, ilaç parasını zar zor denkleştiren emekliler için böyle bir düzenleme vicdanla, adaletle bağdaşmaz.”

Kadın erkek emekliler bu sayfada  TIKLA KATIL