Fındıktaki Dalgalanmadan İbre Resmen Durdu! Çiftçi Fiyatlara Kilitlendi

Son günlerde Karadeniz’de fındık hareketliliği yaşanıyor. Fındık fiyatları hasat ile birlikte tırmanışa geçmişti. Geçtiğimiz günlerde TMO’dan gelen fiyat açıklamasının ardından piyasada gözler bir an olsun fındık fiyatlarından ayrılmıyor. Fındıkta fiyat istikrarı sürerken, Giresun'da serbest piyasada fındık fiyatları haftaya 107 liradan başladı.

Fındıktaki Dalgalanmadan İbre Resmen Durdu! Çiftçi Fiyatlara Kilitlendi

Fındık fiyatları hasat le birlikte yükselişe geçmişti. Serbest piyasada fiyatlar 100 lira aşınca başta Fiskobirlik olmak üzere serbest piyasada da alım fiyatlarına artış yapılmıştı. Geçen hafta TMO’nun fiyatlarda güncelleme yapmayacağını duyurması piyasada düşüşe neden oldu. Karadenizli üretici fiyatları anbean takip ederken gözler bir an olsun fiyat tabelalarından ayrılmıyor.

Fiyatlar İllere Göre Farklılık Gösteriyor

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli gelir kaynaklarından birisi olan fındığın fiyatı illere göre farklılık gösterirken, en pahalı fındık satış fiyatı ise Giresun’da gerçekleştiriliyor.

54 Randıman Fındık Fiyatı 107 Liraya Çıktı

Batı Karadeniz illerinde fındık fiyatı 100 ila 105 lira arasında satılırken, Giresun kalite 54 randıman fındık ise Giresun'da 107 liradan alıcı buluyor.

Serbest Piyasada Düşüşe Geçti

Giresun’da serbest piyasada sezona 61 liradan başlayan ve kısa sürede TMO’nun 84 lira olarak açıklanan fiyatının üzerine çıkan fındık fiyatı, 110 lira seviyesinin gördükten sonra düşüşe başladı.

Üreticiye ‘Emanete Vermeyin’ Uyarısı Geldi

Fındık fiyatının geçen hafta 107 lira seviyesine düştüğünü hatırlatan Keşap Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şahin, “Bir süre daha fındık fiyatı bu istikrarını koruyacaktır diye öngörüyoruz. Bilindiği gibi her sezon bu zamanlarda pazara yoğun şekilde fındık indiği için fiyatlar düşme eğiliminde oluyor. Bunun yanı sıra serbest piyasa fiyatının TMO fiyatının üzerinde olması nedeniyle TMO’nun bütün randevuları iptal edilmiş, üretici TMO yerine serbest piyasayı tercih etmiştir. Bu durumunda serbest piyasada fındık fiyatının düşme eğilime girmesinde etkili olmuştur. Bundan sonra üretici emanete fındık vermezse, fındığını ihtiyacı kadar azar azar satarsa yıl sonuna doğru yeniden yükselişe geçebilir. Ancak bir süre daha fındık fiyatının bugünkü serbest piyasadaki fiyat istikrarını koruyacağını söyleyebiliriz” dedi.