Fındıkta Üretici Memnuniyetsizliği Nedeniyle Depolama Kararı!

Ordu’da serbest piyasada fındık fiyatları 100 lira seviyesine ulaştı. Üreticiler fiyatları beğenmedikleri için fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fiyatların artmasını beklediklerini belirtti.

Fındıkta Üretici Memnuniyetsizliği Nedeniyle Depolama Kararı!

Lezzetinin yanı sıra yapısında bol miktarda lif barındıran fındık yine gündeme düştü. Protein, karbonhidrat, antioksidanlar, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin ve pantotenik asit gibi vitaminleri, kalsiyum, folat, çinko, potasyum, demir ve manganez gibi mineralleriyle sağlık için büyük bir hazine olan fındıkla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

Fiyatlar Kritik Seviyeyi Aşınca Üretici Depolamak İstiyor

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı yerlerin başında gelen Ordu’da serbest piyasada fiyatlar 100 lira seviyelerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükselişin Artması Bekleniyor"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında serbest piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın süredir fındık pazara iniyor, serbest piyasa hızlı bir şekilde yükselişe geçti ve 100 lira seviyelerinde hatta bazı noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize özellikle hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ şeklinde açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, ihtiyacı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira seviyelerinde olan fındık fiyatları hızlı bir şekilde yükselecek” diye konuştu.

Fındık Üreticisi Memnun Değil

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa iyi gibi ama ileride daha iyi olacak gibi. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton ürünümüz olur” şeklinde konuştu.

“Fiyatlar Yükselsin”

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de bazı manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını ifade etti.