Fındık İşçilerinin Yevmiyeleri ve Patoz Saat Makinesi Belirlendi

Fındık toplama işçilerinin 2019 yılı ücretleri ve patoz ücretleri ile çuvalcıların yevmiyeleri belirlendi.

Fındık İşçilerinin Yevmiyeleri ve Patoz Saat Makinesi Belirlendi

Fındık toplama işçilerinin yevmiyeleri hakkında açıklama.

Valilikten bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada, fındıkta hasat zamanının yaklaşması nedeniyle fındık toplama işlerinde çalışmakta olan ve bu sene çalışacak olan tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespit edilmesi amacıyla komisyon oluşturulduğu ve komisyonunun bu konuda karar verdiği belirtildi.

Toplantı düzenleyen Komisyonun Vali Yardımcısı Vekili Hamdi Üncü 'nin başkanlığında toplandığına yer verildi.  Toplantı ile ilgili yapılan açıklamada, fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmadan ücret ödeneceğine yer verildi.

Açıklamada yevmiyelerde ,  yemek işverene ait ise günlük 85 lira, yemeğin işçilere ait ise 95 lira yevmiye ödenmesi üzerinde karar kılındıüğına yer verildi. 

PATOZ MAKİNESİ SAAT ÜCRETİ

Fındık ayıklama işinde kullanılmakta olan patoz makinesinin saat ücretinin 200 lira olarak belirlendiği duyurulan açıklamada, fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara yemek işverene aitse günlük 105 lira, yemek işçiye aitse 115 lira, aşçılara da 95 lira ödenmesine karar verildiği bildirildi.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA