Faturasını ödeyemeyenlere devletten tam destek! Bu şartı sağlayanların elektrik faturası devletten!

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYD), ekonomik zorlukla mücadele eden ailelere yönelik dev bir adım atıyor! Düzenli merkezi yardım alan hanelere sağlanacak elektrik tüketim desteği, aylık 250 TL'ye kadar ulaşacak.

Faturasını ödeyemeyenlere devletten tam destek! Bu şartı sağlayanların elektrik faturası devletten!

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYD), ekonomik zorluklarla mücadele eden ailelere yönelik önemli bir destek programını hayata geçiriyor. Bu kapsamda, düzenli merkezi yardım ve aylıklara hak sahipliği belirleyen hanelere, elektrik tüketim desteği sunulacak. Elektrik faturasına destek sağlanacak bu program, ihtiyaç sahibi ailelere aylık 250 TL'ye kadar katkı sunmayı hedefliyor.

Destek programı, hane büyüklüğüne ve ihtiyaç durumuna göre farklılaşan bir yapıya sahiptir. Buna göre, 1-2 kişilik muhtaç haneler 75 kilovat saat (kwh) elektrik tüketiminde 130.09 TL destek alacakken, 3 kişilik haneler 100 kwh için 173.46 TL, 4 kişilik haneler 125 kwh için 216.82 TL, 5 veya daha fazla kişilik aileler ise 150 kwh için 260.19 TL destek alacak.

fatura

Bu destekle birlikte, aylık ortalama 200 TL olarak kabul edilen fatura destek tutarı, devlet tarafından karşılanacak. Bu önemli adım sayesinde, devletin yıllık olarak yaklaşık 10 milyar TL'lik bir elektrik faturasını üstlenmesi planlanıyor.

Elektrik desteğinden yararlanabilecek olanlar arasında; 65 yaşını doldurmuş muhtaç kişiler, düzenli merkezi yardım alanlar, eşi vefat etmiş kadınlar, muhtaç asker aileleri, öksüz ve yetimler ile kronik hastalık yardım programından faydalananlar yer alıyor. Başvuru süreci oldukça basit; kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gidilerek destekten yararlanmak mümkün. Hak sahibi bireylerin oturdukları evde kiracı olmaları ve elektrik sayaçlarının ev sahibinin üzerine olması gibi durumlar destek alınmasına engel teşkil etmiyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, destek programlarının devam ettiğini belirterek, "2019'dan bugüne kadar 19.2 milyar TL'lik bir elektrik tüketim desteği verdik. Geçen yıl 634 milyon lira tutarında doğalgaz tüketim desteğinde bulunduk" açıklamasını yapmıştı. Bu bağlamda, devletin ihtiyaç sahibi ailelere yönelik destek politikalarının geniş kapsamlı bir şekilde devam ettiği görülmektedir.