EYT'leri İlgilendiren Son Dakika Gelişmesi: Yaş İçin Yeni Teklif

Emeklilikte yaşa takılanları ilgilendiren son dakika gelişmesi yaşandı. Edinilen son dakika bilgilerine göre bir kanun teklifi daha TBMM'ye verildi.

EYT'leri İlgilendiren Son Dakika Gelişmesi: Yaş İçin Yeni Teklif

Son dakika haberi: EYT için bir kanun teklifi daha.

Son aylar, emeklilikte yaşa takılanların sorunları ile geçti. Seçim beyannamesinde EYT sorununu çözeceğini belirten MHP, seçimden sonra karar değiştirdi ve CHP ile İYİ Parti 'nin getirdiği EYT kanun tekliflerine Kabul you vermedi. Bu gelişmelerin ardından yeni bir kanun teklifi daha verildi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yaşa takılanların sorunlarının giderilmesi, hakları olan emekliliğin verilmesi için “5510 Sayılı Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni TBMM' ye sundu.

Söz konusu teklif “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak adlandırılan, yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacakken, yapılan yasal düzenleme ile prim gününün yanında yaş şartına tabi tutulanlar için ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesini ön görüyor.

Vatandaşların,  haksız bir yasayla emeklilikleri ellerinden alındığını belirten Yüceer, “2016 yılında da konuya ilişkin bir teklif sunmuştum o zaman da belirttiğim gibi bu kesim ne çalışabilmekte ne de iş bulabilmektedir. Devlet emekli etmek için çok genç, işverenler iş vermek için çok yaşlı buluyor bu insanları. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyeti kanayan bir yara halini almıştır. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

SÖZLER UNUTULDU

Yüceer, seçim öncesinde İktidar partisinin seçim meydanlarında verdiği EYT vaadini unuttuğunu söyleyen Yüceer, bu sözlerin unutulduğunu söyledi ve Cumhuriyet Halk Partisinin konuya ilişkin tekliflerinin görmezden gelindiğini söyledi ve söz konusu mağduriyetlere ilişkin meclis araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla gündeme bile alınmadı.” dedi.

Yüceer teklifinin gerekçesinde, 1999 yılında çıkarılan 4447 Sayılı Kanun’la emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltildiğini, Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu kanundaki ilgili hükmü iptal etmesiyle 2002 yılında 4759 Sayılı Kanun çıkarılarak emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu düzenlemesiyle 1999 yılından önce işe başlayan sigortalıların emekli olacakları yaş sınırlarının kademeli olarak yükseltildiğini belirtti.

Yüceer “ Yasanın geriye doğru işletilmesiyle, eşitlik ilkesine aykırı şekilde kişilerden birine 3 yıl, diğerine 15-17 yıl gibi süreler eklendiğine dikkat çeken Yüceer, Kanun Teklifini, bu hak kaybı ve mağduriyetin giderilmesi için 1999 yılından önce sigorta kaydı yaptırmış ve sigorta prim sayısı ile sigorta süresini doldurmuş olan sigortalıların yaş şartı aranmaksızın emeklilik aylığına hak kazanabilmesi amacıyla hazırladığını belirtti. Yüceer, “Emeklilikte yaşa takılanlar ilk işe girdikleri şartta emekli olmak, Devletin kendilerine verdiği sözü tutmasını beklemektedir” dedi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Söz konusu teklif, TBMM Başkanlığında kabul edilince Plan ve Bütçe Komisyonu 'na gönderilecek. Teklif komisyonda da görüşülecek ve mutabık kalınması durumunda TBMM Genel Kurulu 'nda oylamaya sunulacak.

EYT kanun teklifi sürecinden bildirimle haberdar olmak için Kamubulteni.com mobil uygulamasını indirin.

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN