EYT İçin Yeni Formül

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika açıklaması geldi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada EYT için yeni formül sundu.

EYT İçin Yeni Formül

Türkiye Esnaf ve Sanaatları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken 'den bir son dakika açıklaması geldi.

Palandöken emeklilik için 1 yıldan az süre kalan ve primi doldurmasına rağmen emekli olamayanlarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

 “Çok sayıda esnaf ve çalışan, emeklilik için gereken tüm koşulları sağlamasına rağmen yaş engeli yüzünden emekli olamıyor. Özellikle emekliliğine 1 yıldan az bir süre kalanlara emeklilik yolu açılırsa bu konuda yaşanan sorun çözülür. Prim gün sayısını ve sigortalılık süresini dolduranların yaş engeline takılmadan emekli olabilmesi için yeni bir düzenleme yapılmalı. Ayrıca esnafımızın emekli olması için gereken 9 bin prim gün sayısı SSK’lı çalışanlarda olduğu gibi 7 bin 200’e indirilmeli. En önemlisi Bağ-Kur emeklisi esnaf ve sanatkarımızın maaşlarında kısa sürede iyileştirmeye gidilmelidir. Esnaf ve sanatkarımız bu konuda gelecek müjdeli haberi dört gözle bekliyor. Esnafımızın ve tüm çalışanların emeklilikten kaynaklı sorunları vakit kaybedilmeden çözüme kavuşmalı."

KAMUDAKİ YAŞA TAKILANLAR EMEKLİ EDİLMEMELİ

Palandöken, açıklamasının devamında kamudaki emeklilikte yaşa takılanlara değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Kamuda çalışan vatandaşlar, prim gün sayısını doldurduktan sonra emekli olabilmek için yaşı beklerken emekliliğe sevk ediliyorlar. Bu kişiler emekliliği beklerken çalışamadıkları için 6 ile 12 ay arasında devletten işsizlik maaşı alıyorlar. Oysa bu kesimin yaşı dolana kadar görevlerine devam etmesi hem devlet bütçesi açısından hem de kamu çalışanların mağdur olmamaları açısından daha iyi bir uygulama olur."

KAMUBULTENİ.COM  |  ANKARA