EYT Bekleyenler İçin Büyük Gelişme! Erken Emeklilik Tarihi Kesinleşti, İşte O An!

EYT'li vatandaşlara sevindirici haber geldi! Erken emeklilik için tarih kesinleşti! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca EYT'liyi mutlu edecek bir duyuru yaptı.

EYT Bekleyenler İçin Büyük Gelişme! Erken Emeklilik Tarihi Kesinleşti, İşte O An!

Bakanlık, erken emeklilik düzenlemesini ekim ayının sonuna kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıyarak yasalaştıracak.

Kimleri Kapsıyor?

EYT düzenlemesi, çalışan vatandaşların yaş şartı aranmaksızın emekli olabilmesini hedefliyor. Ancak mevcut düzenleme sadece 1999 yılından önce sigortalı olanları kapsıyor. 1999 yılından sonra sigortalı olanlar ise erken emeklilik hakkından yararlanamıyor. Bu sebeple, emekli olmak isteyen vatandaşlar EYT düzenlemesinin kapsamının genişletilmesini ve tüm sigortalıları içermesini bekliyor.

Yeni Düzenleme Ne Getiriyor?

Erken emeklilik hayali kuran vatandaşlar, yeni bir düzenleme için umutla bekliyorlar. Hükümet, yerel seçimlere yaklaşırken olumlu sinyaller vererek torba yasa tasarısı hazırladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın açıklamasına göre, yeni düzenleme ile emeklilik yaşı ve prim günü şartları esnetilecek. Bu sayede milyonlarca vatandaş daha erken emekli olabilecek. Yeni düzenlemenin meclisin açılmasıyla birlikte yasalaşması bekleniyor.

2023/06/15/para14.jpg

Yeni Emeklilik Planı Gündemde

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mayıs ayında yapılacak genel seçimler öncesi duyurulan yeni emeklilik planı da gündemde. Bu plan, yaş ve prim koşullarını ortadan kaldırarak, vatandaşlara prim ödeme sürelerinde indirim sağlayacak. Bu sayede, yaklaşık 1800 gün prim indirimi alabilen vatandaşlar, en az 5 yıl daha erken emekli olabilecekler. Bu da emeklilik yaşının 50’ye kadar düşmesine imkan tanıyacak.

Son Gelişmeler

Erken emeklilik sistemiyle ilgili son gelişmeler, milyonlarca vatandaşı heyecanlandırıyor. Erken emeklilik düzenlemesinin detayları ve takvimi belli olmaya başladı. Ekim ayı sonuna kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) getirilecek ve yasalaşacak. Bu düzenleme, Bağ-Kur sigortalıları başta olmak üzere pek çok vatandaşın erken emeklilik hayalini gerçekleştirecek. 15 Ekim civarında bir torba yasa içerisinde meclise sunulması planlanıyor. Bu torba yasada, erken emeklilik düzenlemesinin haricinde emekli ve memur maaşlarına zam, taşeron işçilere kadro, öğretmenlere ek ödeme ve 3.600 ek gösterge gibi önemli düzenlemeler de yer alacak.