Evi olanlar için bugün son şans! Tonla para ödemenize gerek kalmayacak: Başvurmayan hakkını kaybeder

Kendi evi olan vatandaşlara bir duyuru yapıldı. Tapu sahipleri belirli şartları yerine getirmeleri halinde geriye dönük olarak beş yıl süreyle emlak vergisinin iadesi alma olanağına sahip oluyor. Açıklamada ev sahiplerine mali destek sağlayan faydanın ayrıntıları veriliyor.

Evi olanlar için bugün son şans! Tonla para ödemenize gerek kalmayacak: Başvurmayan hakkını kaybeder

Ev sahiplerini etkileyecek önemli duyuru yapıldı. Tapusu olan herkese çeşitli koşullara bağlı olarak 5.000 liraya kadar para verilecek. Bu avantaj ise, emlak vergisi mükelleflerine beş yıl süreli geriye dönük geri ödeme olanağı sağlıyor. Başvuru için sahip olduğunuz tek dairenin 200 metrekareyi geçmemesi, başka bir gelirinizin olmaması gerekiyor. Bu muafiyetten ev hanımları, şehit eşleri, yetimler, gaziler, işsiz vatandaşlar da yararlanabiliyor.

Bulunduğunuz şehir, mahalle, ilçe veya köye başvuruda bulunduğunuz ve başvurunuz onaylandığı takdirde, son beş yılda ödediğiniz ikamet vergisi tarafınıza iade edilecektir. Emlak vergisi muafiyetlerinin şartları ve başvuru süreci ilginç bir konudur. Muafiyetten yararlanmak isteyen mülk sahiplerinin uyması gereken şartlar arasında, sahip oldukları tek dairenin 200 metrekareden büyük olmaması ve başka bir gelirinin bulunmaması yer alıyor.

Ayrıca ev hanımları, eşleri, yetimler, gaziler ve işsiz şehitler de emlak vergisi muafiyetinden yararlanabiliyor. Bu muafiyetten yararlanmak isteyenlerin bağlı oldukları belediyeye başvurmaları gerekmektedir. Belirli kriterleri karşılamanız halinde başvurunuz kabul edilecek, son beş yılda ödediğiniz mukim vergisini geri alabileceksiniz.

Evi olanlar için bugün son şans

Muafiyete hak kazanıp kazanmadıklarını belirlemek ve başvurusunu tamamlamak isteyenler ve mülk sahipleri, bu kazançlı fırsattan nasıl yararlanabileceklerini öğrenmek için gelişmeleri izlemeye devam etmelidir. Emlak vergisi mükellefleri ödemelerini çeşitli şekillerde yapabilmektedir. Örneğin TC kimlik numaranızı veya sicil numaranızı kullanarak online ödeme yapabilirsiniz.

Ayrıca birçok belediyenin e-devlet sitesine giriş yaparak sicil, nüfus ve olay bilgilerine ulaşabilirsiniz. Vatandaşlar ödeme işlemleri için kasiyer, posta çeki, elektronik topluluklar ve EFT yoluyla yapılan banka havaleleri dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanılabilir.

Bu çeşitlilik vergi mükelleflerine ödemeleri daha kolay ve aynı zamanda kullanıcı dostu hale getirme fırsatı vermektedir. Bu bağlamda ödeme sürecinin basit olması ve ev sahiplerine çeşitli seçenekler sunulması vergi ödemeyi daha erişilebilir hale getirmiştir.