Ev Alacaklara Müjde! BDDK'dan Muafiyet: Yeni Düzenleme Açıklandı!

Konut almak isteyenler için yeni bir fırsat kapısı açılıyor! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kentsel dönüşüm kapsamında riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getiriyor. İşte detaylar ve başvuru süreci.

Ev Alacaklara Müjde! BDDK'dan Muafiyet: Yeni Düzenleme Açıklandı!

Riskli Konutlar İçin Kredi Kolaylığı Geliyor!

BDDK'nın aldığı yeni kararla birlikte, kentsel dönüşüm sürecinde riskli konutlara kredi sınırı muafiyeti sağlanıyor. Bu karar, konut alıcılarına önemli bir avantaj sunuyor.

BDDK, Kredi Sınırında Muafiyet Sağlıyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), konut kredisi kullanacak vatandaşlara kentsel dönüşüm kapsamında riskli konutlar için kredi sınırı muafiyeti getirildi.

BBDK konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar için önemli bir adım attı. Kentsel Dönüşüm süreci esnasında riskli konutlar için muafiyet uygulamasına geçildi. BDDK’nın resmi web sitesinden duyurulan bu karar, konut alıcılarına yeni olanaklar sunacak.

Yüksek Riskli Konutlara Kredi Sınırında Muafiyet!

BBDK’nın konuya ilişkin açıklaması; “24 Ağustos 2023 tarihli ve 10656 sayılı Kurul kararı kapsamında belirlenen azami kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı uygulaması ile 24 Ağustos 2023 tarihli ve 10655 sayılı Kurul kararı kapsamında belirlenen yüksek risk ağırlığı uygulanmasında yapılacak konut malikliği durumu değerlendirmesinde, tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu tek bir konutun bulunması ve bu konutun 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında riskli yapı tespit edilmesi nedeniyle yıkılmış olması veya hakkında yıkım kararı alınması halinde, söz konusu konutun konut malikliği durumu değerlendirmesinde dikkate alınmamasına karar verilmiştir” şeklinde resmi web sitesinde yer alıyor.

Başvurular Online Olacak!

Bu yeni düzenleme kapsamında konut almak isteyenlerin başvurularının online olarak alınacağı belirtiliyor. Detaylı bilgiler ve başvuru şartları için BDDK’nın resmi web sitesi üzerinden yapılacak duyurular takip edilebilecek.