Ev Alacak Dar Gelirliye 180 Ay Vade Ve Yüzde 1,2 Faizle Kredi Fırsatı Yolda!

Hükümetin 3 yıllık ekonomi yol haritası olan Orta Vadeli Program açıklandı. Milyonların gözü OVP’de yer alan konut ile ilgili reformlar ve düzenlemelere çevrildi. Hükümet ev alacak dar gelirliye sunulacak 180 ay vade ve yüzde 1,2 faizle kredi fırsatı için çalışmalarına başladı. Hem konut edinimini sağlayacak hem de kiraları ve ev fiyatlarını düşürecek adım ile ilgili çalışmalar devam ederken sektörden de olumlu yorumlar geliyor.

Ev Alacak Dar Gelirliye 180 Ay Vade Ve Yüzde 1,2 Faizle Kredi Fırsatı Yolda!

Orta Vadeli Program’ın açıklanmasıyla birlikte ekonomide 3 yıllık yol haritası belli oldu. Programda reform niteliğinde yeni düzenlemeler ve vatandaşı doğrudan etkileyecek önemli düzenlemeler geliyor. OVP’de büyümenin lokomotifi olacak sektörler, yapılacaklar, hedefler tek tek açıklandı. Bunların başında da ekonomide büyümenin fitilini ateşleyecek inşaat sektörü geliyor.

2 yıldan uzun bir süredir sorun olmaya devam eden konut piyasasında fiyatlarının önlenemez yükselişi, fahiş kiralar, inşaat maliyetleri ve kredi imkanları gibi sorunları tek kalemde çözecek reformlar programla tek tek hayata geçirilecek.

Ekonomik Büyümenin Tetikleyicisi Olarak Görülüyor

OVP’de sektörel önceliklendirmede ilk sırada yer alan inşaat sektörü aynı zamanda ekonomik büyümenin de tetikleyicisi olarak görülüyor. Konut piyasası ile ilgili projeler devreye alınarak öncelikli olarak dar gelirlinin ev edinimi için adım atılacak. İlk kez ev alacaklara uygun kredi imkanı sunularak ve ev sahibi olmaları kredilerle ve projelerle desteklenecek. Bunun da domino etkisi yaratarak kiraların ateşini düşürüleceği öngörülüyor.

Konut Arzı ve Satışını Artıracak Tedbirler Alınmalı

Sektör de OVP’de yer alan adımlara olumlu yaklaşırken finansman desteğinin piyasayı rahatlatacağı görüşünde. Sektörün önde gelen inşaat firmaları devreye alınacak programın özellikle bitmiş konutların satışını hızlandırarak konut üretimini arttıracağı yorumunu yapıyor. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmanın yönetim kurulu üyesi İhsan Çulhalık, inşaat maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek, konut arzını ve satışını arttıracak tedbirlerin alınmasının zorunlu hale geldiğini söyledi.

Konutta 180 Ay Vade ve Yüzde 1,2 Faizle Kredi Üzerinde Duruluyor

Çulhalık “Sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapıldığının sinyali geldi. Ev alacaklara 180 ay vade ve yüzde 1,2 faizle kredi verilmesi üzerinde duruluyor. Şimdi konut üreticilerinin gözü kulağı gelecek açıklamaya çevrildi. Kampanya sektörü kesinlikle olumlu etkiler, bitmiş projelerin satışı hızlanır. Birçok kişi de fayda sağlar” dedi.

Maliyetler Yüzde 200 Arttı

İnşaat maliyetlerinin son iki yılda yüzde 200’ün üzerinde arttığına dikkat çeken Çulhalık, maliyetlerin bu kadar arttığı bir ortamda konut arzını ve konut edinimini kolaylaştıracak tedbirlerin bir an önce alınmasını beklediklerini söyledi. İnşaat sektörünün her zaman lokomotif sektör olma özelliği taşıdığını belirten Çulhalık, üretimin ve satışların artması için birtakım düzenlemelere ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Finansman Sıkıntısı Konut Üreticilerini Zorluyor

İhsan Çulhalık “Konut sektörü, 250 civarı alt meslek kolunu besleyen, milyonlarca kişiye istihdam sağlayan ve her zaman lokomotifi konumunda bulunan bir iş kolu. Ancak girdi maliyetlerindeki yükseklik ve aşılamayan finansman sıkıntısı konut üreticilerini zorluyor. Konut üretimi yavaşlarken, artan fiyatlar da konut satın almayı her geçen gün daha zor hale getiriyor. Bu sorunu aşabilmek için bu dengesiz ve zorlayıcı piyasa hareketlerinin düzelmesi için çalışma yapılması gerektiğini her defasında dile getirdik. Ekonomik denge ve istikrar yeniden oluşturulmalı, vatandaşın tekrar barınma ihtiyacını karşılayacak duruma gelmesi sağlanmalı dedik.” diye konuştu.

Sıfır ve İkinci El Konutlar İçin Geçerli Olması Bekleniyor

Geçtiğimiz haftalarda bu sorunların çözümüne yönelik olarak yetkili ağızlardan orta vadeli program üzerinde çalışıldığının sinyali geldiğini belirten Çulhalık, “ev alacaklara kamu bankalarının 180 ay vade ve yüzde 1,2 faiz oranıyla kredi vermesi üzerinde duruluyor. Sıfır ve ikinci el konutlar için geçerli olması beklenen kampanyada detaylar henüz netleşmedi. Şimdi tüm konut üreticilerinin gözü kulağı gelecek detaylı açıklamaya çevrildi” dedi.

Kira Artışının Önlenmesine Katkı Sağlar

Hazırlanan destek kampanyasının motive edici olduğunu kaydeden Çulhalık, önümüzdeki dönemde konuyla ilgili yeni adımlar atılmasını beklediklerini ifade etti. Konut maliyetlerini düşürmenin ve konuta ulaşımı kolaylaştırmanın zorunlu hale geldiğini belirten Çulhalık “Anladığımız kadarıyla yeni bir konut kredisi kampanyası hayata geçirilecek. Dar ve sabit gelirliye uygun fiyatlarla konut üretimi gerçekleştirilecek. Yüksek maliyetler ve deprem ülkesi olmamız sebebiyle güvenli bina ihtiyacı doğrultusunda konut arzının hızla arttırılması hedefleniyor. Bu kapsamda yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve konut kredileri ile desteklenecek. Bu kampanya hayata geçerse sektörü kesinlikle olumlu etkiler, özellikle bitmiş projelerin hızlı satışı olur. Devam eden projeler için motivasyon sağlar. Kira artışının önlenmesinde kısmen de olsa katkı sağlar. Kampanya şartlarına uyan, geliri yeterli olan birçok kişi de fayda sağlar” şeklinde konuştu.