Erken Emeklilikte Yeni Dönem: 10-15 Yıllık Primle Emeklilik Kapınızı Çalıyor!

Emeklilik, birçok çalışanın hayalini süsler. Ancak bu hayali gerçeğe dönüştürmek belirli şartları sağlamayı gerektirir. Özellikle fazla çalışma imkanı bulunmayanlar için kısmi emeklilik önemli bir destek sunar. Kısmi emeklilik süresi, sigorta başlangıç tarihine ve bağlı olunan kuruma göre değişkenlik gösterir. Bu sayede bazı sigortalılar için 10 yıl, bazıları için 12.5 yıl ve bazıları için ise 15 yıl prim yeterli olabilir.

Erken Emeklilikte Yeni Dönem: 10-15 Yıllık Primle Emeklilik Kapınızı Çalıyor!

İş hayatında fazla çalışma imkanı bulunmayanlar için kısmi emeklilik kapısı aralanıyor. Ancak bu avantajdan yararlanmak için bazı önemli şartları yerine getirmek gerekiyor. Sigorta başlangıcı ve bağlı olunan kuruma göre belirlenen prim süreleriyle az primle emeklilik imkanı sunuluyor. Son dönemde yapılan düzenlemelerle birlikte bu konuda yeni adımlar atılması da gündeme geldi. Bu doğrultuda sigorta başlangıcı ve bağlı olunan kuruma göre 10, 12.5 ve 15 yıl prim süresi yeterli oluyor.

10 Yıl Primle Erken Emeklilik

Kısmi emeklilik olarak adlandırılan bu özel fırsat, sadece 10 yıl prim ödeyenlere erken emeklilik kapısını aralıyor. Ancak bu avantajdan yararlanmak için bazı önemli şartları yerine getirmek gerekiyor.

10 yıl primle erken emeklilik yolunu seçmek isteyenler için ilk şart, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olmaktır. Bu tarih, bu özel imkandan yararlanabilmek için belirleyici bir kriterdir. Ayrıca, 10 yıl primle erken emeklilik için gerekli olan bir diğer kriter ise 3600 prim gününü (yani 10 yılı) tamamlamaktır. Ayrıca, kadınlar için 50, erkekler için ise 55 yaşını doldurmak da gerekmektedir.

12.5 Yıl Primle Erken Emeklilik

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olan SSK’lılar için kısmi emeklilik için gereken prim günü 4500’e çıkar. Yani, bu grup için 12.5 yıl prim ödeme şartı geçerlidir.

Ancak bu şartlarla sınırlı kalmaz. Ayrıca en az 25 yıldır sigortalı olmak ve kadınlar için 58, erkekler için 60 yaşını doldurmak da gereklidir.

2023/06/14/para12.jpg

15 Yıl İle Emeklilik

Eylül 1999 ve öncesi sigorta başlangıcına sahip olanlar için ise 15 yıllık hizmet süresi ve 3.600 prim gününün tamamlanması, emekliliğe hak kazanmayı mümkün kılar.

8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlar için 15 yıl sigorta süresi, 3.600 gün prim ödeyen ve yaş koşulunu yerine getirenler emeklilik hakkı elde eder.

Sonuç olarak, emeklilik için farklı prim süreleri ve yaş şartları belirlenmiş olsa da kısmi emeklilik, daha erken emeklilik imkanı sunan önemli bir fırsat olarak öne çıkıyor. Herkesin kendi sigorta başlangıcına ve bağlı olduğu kuruma göre hesaplamalarını yapması ve bu avantajdan yararlanıp yararlanamayacağını belirlemesi önemlidir.