Emeklilik Yaşı 12 Yıl Öne Alındı! Artık 50 Yaş ve 3600 Primle Emekli Olabilirsiniz!

Emeklilik yaşını erkene çekmek isteyenler için müjdeli bir haber var. 2024 yılı itibariyle, 1.1 milyon kişiye erken emeklilik imkanı sunulacak. Bu yeni düzenleme ile birlikte daha fazla kişi bu fırsattan yararlanabilecek. İşte EYT ile ilgili yeni fırsatlar ve başvuru şartları:

Emeklilik Yaşı 12 Yıl Öne Alındı! Artık 50 Yaş ve 3600 Primle Emekli Olabilirsiniz!

EYT Düzenlemesi ve Erken Emeklilik

Mart ayında kabul edilen EYT düzenlemesiyle birlikte, milyonlarca vatandaş emeklilik dilekçelerini vermeye başladı. Ancak bazı nedenlerle EYT kapsamına giremeyenler de oldu. Şimdi, bu vatandaşlar için yeni bir fırsat doğuyor. 2024 yılında 1.1 milyon kişiye daha erken emeklilik fırsatı sunulacak. Üstelik, yeni düzenleme ile bu sayının artması bekleniyor. Detaylar haberimizde!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Düzenlemesi

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile milyonlarca kişi, yaş şartı olmadan erken emeklilik hakkını elde etti. Şu ana kadar 3 milyondan fazla kişi emeklilik dilekçesi verdi ve emekli maaşı almaya başladı. Bu sayının kademeli olarak 5 milyonu aşması öngörülüyor. Ancak yeni gelişmeler de var. EYT kapsamına giremeyenler için yeni fırsatlar sunuluyor. Prim indirimi ve kademeli emeklilik sayesinde milyonlarca kişi tekrar EYT kapsamına girecek. Detaylar aşağıda.

Bağ-Kur’lular İçin Prim Eşitlemesi Geliyor

EYT yasası ile Bağ-Kur’lular, 9.000 prim gün sayısını tamamlamaları durumunda yaş şartına bakılmaksızın emeklilik hakkını elde etmeye başlamıştı. Ancak bağ-kurlular için prim gün sayısı yüksek olduğu için birçok vatandaş mağduriyet yaşadı. Hükümet, bu sorunu çözmek için yeni adımlar atıyor. TBMM genel kurulunda görüşülecek olan yeni düzenleme ile bağ-kurlular erken emeklilik fırsatına kavuşacak. Yeni düzenleme, 1800 gün prim indirimi yani SSK ve bağ-kur arasında prim eşitlemesi içeriyor.

1800 gün prim indirimi ile birlikte bağ-kurlular için aranan prim gün sayısı 7200 olacak. Bu sayede bağ-kurlular, 5 yıl erken emeklilik hakkına sahip olacaklar.

Kademeli Emeklilik Hazırlıkları Devam Ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni bir emeklilik sistemi üzerinde çalışıyor. Kademeli emeklilik düzenlemesi için hazırlıklar yapılıyor. Kademeli emeklilik sistemi, 1999 sonrası ve öncesi olarak ikiye ayrılacak. Bu düzenleme ile vatandaşlara 10 yıla kadar erken emeklilik fırsatı tanınacak. Düzenlemenin kısa süre içinde TBMM’ye sunulması ve onaylanmasının ardından resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.