Emeklilerin Endişesi Büyüyor: 2024 Maaşlarında Sıfır veya Düşük Zam Riski!

Emekli maaşlarının geleceği hakkında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanması, önemli endişelere yol açtı. Emekli maaşlarına yapılacak zammın, önümüzdeki yıl düşük ya da sıfır olabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Aziz Çelik, emeklileri bu olasılığa karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

Emeklilerin Endişesi Büyüyor: 2024 Maaşlarında Sıfır veya Düşük Zam Riski!

Enflasyon Verileri ve 2024 Maaş Zamları

Kasım ayı enflasyon verilerine göre, enflasyon yüzde 3,28 artarak yıllık bazda yüzde 61,98’e ulaştı. Bu veriler, 2024 yılı maaş zamlarını belirleyecek olan altı aylık enflasyon oranının da şekillenmeye başladığını gösteriyor.

TÜİK'in verilerine göre, Temmuz'dan Kasım'a kadar olan 5 aylık enflasyon oranı yüzde 33,65 olarak belirlendi. Bu durumda, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı yüzde 33,66 olarak hesaplandı. Fakat, toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin Ocak ayında yüzde 15 zam alacağı göz önüne alındığında, memur emeklilerinin zam oranının şu an için yüzde 42,65 olduğu ortaya çıkıyor. Aralık ayı zammının eklenmesiyle birlikte, bu oranın yüzde 45-50 bandında olması bekleniyor.

Prof. Dr. Aziz Çelik’in Uyarıları ve Beklentiler

Prof. Dr. Aziz Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Emekli aylıklarını bekleyen tehlike” başlıklı bir paylaşımda bulunarak, “Milyonlarca emekli, sıfır veya düşük zam alabilir” uyarısında bulundu.

Çelik, emekli aylıklarının ne kadar olacağına dair tahminlerde bulunurken, düşük kök aylıkların Hazine katkısıyla halen 7 bin 500 TL’ye tamamlanmasına dikkat çekti. Eğer en düşük aylıktaki tamamlama oranı ortalama zam oranında olmazsa, düşük emekli aylığı alan milyonlarca emekli düşük zamla karşı karşıya kalabilir.

Beklentiler ve Hükümet Politikaları

Çelik ayrıca, en düşük emekli aylığının 10 bin TL’ye tamamlanması durumunda, emeklilerin ezici çoğunluğunun yüzde 33 zam alacağını ifade etti. Ancak, Hükümet’in Hazineden ödenecek miktarı düşük tutmak için bazı emeklilere daha düşük zam yapabileceğine dikkat çekti.

Sonuç olarak, 2024 yılında emekli maaşlarının ne kadar artacağı, Aralık ayı enflasyon verisinin açıklanmasıyla netlik kazanacak. Ancak, Prof. Dr. Aziz Çelik’in uyarıları, emeklilerin bu süreçte dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.