Emekliler Nisan Ayında Ne Kadar Maaş Alacak

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte bayram tarihinin yaklaşmasıyla emekliler için ikramiye heyecanı başladı. Emekliler şimdiden ikramiyenin hangi tarihte yatacağını araştırmaya başladı.

Emekliler Nisan Ayında Ne Kadar Maaş Alacak

Emekli vatandaşlara Nisan ayında 4 bin liralık ödeme yapılacak.

2022 yılı Ramazan ayı geldi. Ramazan ayının gelmesi ve bayram tarihinin yaklaşması ile birlikte emekliler için ikramiye heyecanı başladı. Milyonlarca emekli vatandaş, Ramazan Bayramı'ndan önce hesaplarına yatacak bayram ikramiyesinin hangi gün yatacağını araştırmaya başladı.

EN DÜŞÜK MAAŞ 2750 CİVARINDA

Geçen sene en düşük emekli maaşı 2500 lira seviyesine çıkarıldı. Ocak ayı itibarıyla gelen zamla birlikte en düşük emekli 2750 civarında maaş alıyor. Nisan ayında maaşını alacak emekliler, ay sonuna doğru bir de ikramiye ödemesi alacak. İkramiye ödemesi ile birlikte emekliler, bir nebze de olsa bayrama rahat girebilecek.

HAYAT PAHALILIĞI KÖTÜ ETKİLEDİ

Açlık sınırının hemen hemen yarısı kadar maaş alabilen emekliler, son dönemlerde ciddi oranda geçim sıkıntısı çekiyor. Artan temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatları, katlanan kiralar ve diğer gelirlerin de fazla olması nedeniyle zor günler geçiren emekliler, maaşlarına ekstra zam talep ederken bu konuda henüz bir çalışma yok.

ASGARİ ÜCRET BİLE ETMEYECEK

Nisan ayında emekli maaşı alacak ve üstüne bayram ikramiyesi alacak emekli bir asgari ücret kadar bile para alamıyor. 2750 civarında maaş alan emekliler, ikramiyenin enflasyon oranında zamlanmasında bile en fazla 1490 lira civarında bir ikramiye ödemesi alacak. Bu iki rakamı topladığımızda 4240 TL yapıyor ve asgari ücretin 13 lira altında bir ücret oluyor. Emeklilerin ikramiyeleri ile maaşları toplamı bir asgari ücret etmiyor.

İkramiye ödemelerinin 25-29 Nisan tarihlerinde hesaplara yatması bekleniyor.

EMEKLİLERİN TALEPLERİ

Emekliler, maaşlarına seyyanen bir zam yapılmasını ve asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep ediyor. Düşük seviyedeki bu maaş ile geçinemeyen emekliler, yapılacak seyyanen zam ile en azından bir nefes almak istiyor.

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM ŞİMDİ GÜNDEMDE YOK

Son günlerde asgari ücrete ek zam yapılması konusunda açıklamalar gelmiş , ancak Bakanlık ek zammın şimdi gündemde olmadığını söyleyerek tartışmalara son noktayı koymuştu.

EMEKLİLERE AYDA 1000 LİRA KİRA YARDIMI YAPILSIN TEKLİFİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 'NDE

Plan Bütçe Komisyonu'na gelen teklifte emeklilere 1000 liralık kira yardımı yapılması talep edildi. Haberin tüm detayları için TIKLAYIN