Emekliler Dikkat: E-Devlet'ten Kontrol Edin

Türkiye Emekliler Derneğine , emeklilerin maaşlarından aylık 3 TL aktarıldığını öğrenen binlerce emekli, bu duruma tepki gösterdi ve derneğin adını bile duymadıklarını söyledi. 

Emekliler Dikkat: E-Devlet'ten Kontrol Edin

Emekli maaşlarından yıllık kesildiği belirtilen 36 TL ortalığı karıştırdı.

Derneğin , üyeleri olmayan emeklilerden yıllık 36 TL aidat kesintisi yaptığı iddia edilmesi sornası emekliler sosyal medya üzerinde birleşti ve tepkilerini dile getirdi. E devlet kapısına akın eden emekliler, şikayetlerini yaptı. Dernek ise yaptığı açıklamada , emeklilerin kendi rızaları dışında üye yapılmadığını söyledi. 

Milliyet'ten Cihat Aslan, konu ile ilgili bugün detayları açıkladı. Türkiye Emekliler Derneği , bundan 50 yıl önce kuruldu ve 927 bin üyesi ile Türkiye 'nin en büyük emekliler derneği oldu. Her yıl üyesi olan emeklilerden kesinti yapan TÜED , bu yılbaşında da emeklilerin maaşlarından 36 TL kesinti yaptı. 

Sosyal meyda üzerinde de bu kesinti çokça konuşulmaya başlandı. İddialarda dernek adına Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan 36 TL 'lik bir kesinti yapıldığını öne süren bir kullanıcı, "Annem böyle bir derneğin adını bile duymadığını söyledi. Annem adına sahte imzayla dernek üyeliği 1996 yılında başlatılmış ve biz o gün bugündür adını bile duymadığımız bu derneğe boşuna para ödemişiz" dedi.

Bu mesaj sonrası binlerce emekli Türkiye Emekliler Derneğine üye olup olmadığını araştırmaya , maaşlarından 36 TL 'lik bir kesinti yapılıp yapılmadığını araştırmaya başladıo. 

Şikayetler sonrası Türkiye Emekliler Derneği bir açıklama yaptı ve  kimsenin rızası dışında üye yapılmadığını söyleyerek, "Sadece ülkemizde değil, dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir sivil toplum kuruluşu; kişilerin bilgisi olmadan ve şahısların başvurularını bizzat almadan onları üye kaydedemez. Bu yasal olarak mümkün olmadığı gibi alenen suç teşkil eder. Derneğimizin aidatı ayda sadece 3 TL'dir ve bütün üyelerimiz bu gerçeği bilmektedir. Asılsız iddialarla sürdürülen bu tahrik açıkça suç unsurları içermekte ve saygın bir kuruluşu karalama kampanyasına dönüştürülmek istenmektedir" dedi.

SGK ise konu ile ilgili Milliyet'e yaptığı açıklamada, iddiaları reddetti ve "Böyle bir kesinti yok. Whatsapp gruplarında profesyonelce hazırlanan bir karalama operasyonudur. Bir emeklinin bu derneğe aidat aktarmasına dair bir muvafakatı yoksa kesinlikle hesaplarımızdan bir kuruş çıkmaz, çıkamaz." dedi.

Aile Bakanlığı da emekli maaşlarının bir muvafakat ile kesilebileceğini belirtti.

Tüketici Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Üye olduğunu ve kesinti yapıldığını iddia eden emekliler, bizzat üye olmadıkları kanaatinde oluyorlarsa üye kayıt formundaki imzanın kendilerine ait olup olmadığının tespitini ve sahte imza söz konusu ise gerekli cezai işlemin uygulanması için faillerin tespit edilmesi için haklarında kamu davası açılmasını bulundukları şehirlerdeki savcılıklardan isteyebilirler. Bu noktada yapılması gereken aylıkları ile ilgili e-devlet üzerinden kontrol etmektir. Dernek üyesi olunmadığı halde kişinin imzasının taklit edilmesi 'Özel belgede sahtecilik' suçunu oluşturur. Bunun da Türk Ceza Kanunu'nda karşılığı hapistir." dedi.

927 bin üyesi olan Türkiye Emekliler Derneği'nde her yıl üyelerden 36 TL aidat kesiliyor. Türkiye Emekliler Derneği, aidatlarla ortaya çıkan yıllık 33 milyon lirayla yakın paranın nerelere harcandığını şöyle açıkladı:

"113 şubenin binaları satın alındı. 13 tane yayınlanmış eğitim, kültür yayınlarımız var. Emeklilerin konaklayabileceği misafirhanelerimiz, Erdek'te emeklilere yaz kampımız var. Personel giderleri, devlete ödenen vergiler, uluslararası kuruluşlara ödenen aidatlar, yapılan seminerler, eğitimler, turlar, geziler, eğitim yayınları bütün paralar buralara harcanıyor. Şu an Afyon'da arazisi alınan yere emeklilere 400 yataklı termal tesis yapılıyor. Paranın bir kısmı da fonda yeni eserler yapılması için ayrılıyor."

Peki sizden kesinti yapıldı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilir , diğer emeklilerle bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum