Emekli Maaşlarıyla İlgili Kritik Teklif TBMM Başkanlığına Sunuldu

İyi Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş, memurlara verilen mevcut ek ödemelerin düzenlemesi ve memurların emeklilikte de ek ödemelerden faydalanması yönünde hazırladığı kanun teklifi Meclis Başkanlığına sundu.

Emekli Maaşlarıyla İlgili Kritik Teklif TBMM Başkanlığına Sunuldu

İyi Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş, memurlara verilen mevcut ek ödemelerin düzenlemesi ve memurların emeklilikte de ek ödemelerden faydalanması yönünde hazırladığı kanun teklifi Meclis Başkanlığına sundu.

28 Ekim 2020 Çarşamba 15:50
Emekli Maaşlarıyla İlgili Kritik Teklif TBMM Başkanlığına Sunuldu

Yokuş, “Türkiye’de memur emeklileri büyük bir haksızlığa uğramaktadır. Devlet memurlarının çalışırken aldıkları maaş ile emeklilik maaşları arasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Memurlara çalışırken döner sermaye, ek ödeme, ek ders ücreti gibi ödemeler yapılırken; bu tür ödemeler prime esas kazançtan sayılmamakta ve emekliliklerinde de bu ödemeler maaşlarına dâhil edilmemektedir. Yapılan bu tür ödemelerin emeklilik maaşlarına yansımaması, memurların çalışırken aldıkları maaş ile emekli maaşları arasında büyük bir uçurumun oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle, devlete yıllarca hizmet etmiş memurların emekliliklerinde yoksulluk sınırının altında maaş almaları kaçınılmaz son olmaktadır.
 

MEMUR EMEKLİLERİNİN MAAŞ ADALETSİZLİĞİ GİDERİLMELİDİR 
 

Memurun emekli olmasıyla birlikte gelirinde yaşanan bu düşüş, memurlar için emekliliği bir kâbusa dönüştürmektedir. Memurlarımız, mutlu bir emeklilik hayali kuramamakta, emekli olanların çoğu, geçimini sağlamak için ikinci bir iş aramaktadır. 
Çalışanlar arasında ücret adaletsizliğini gidermek nasıl ki bir zorunluluksa emekliler arasındaki bu adaletsizliği gidermek de zorunludur. Memur emeklilerinin maaşlarında ortaya çıkan bu adaletsizliğin giderilmesi, gerek Anayasanın 2. maddesinde vurgulanan “Sosyal Devlet” gerekse 10. maddesinde belirtilen “Kanun Önünde Eşitlik” ilkelerinin hayata geçirilmesi açısından da bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

MEMURLARIN AYLIK ÜCRETLERİ EMEKLİ OLUNCA %40 İLA %50 ARASINDA AZALIYOR
Bu gerçekler doğrultusunda, toplumun önemli bir sosyal kesimi olan memurların emekli olduktan sonra insanca yaşamasını sağlayacak olan bu düzenlemenin hayata geçirilmesi gerekmektedir. 5473 Sayılı kanuna eklenecek bir ek madde ile sorun çözüme kavuşmuş olacaktır. 
Bilindiği gibi 30 yıl çalışıp emekli olan bir memur ek ödemeler dışındaki temel aylık ücretinin yüzde 80’i emeklilik maaşı olarak ödeniyor. Memurların çalışırken aldıkları ek ödemeler fazla mesai, ek ders ücreti ve ikramiye gibi ek ücretlerinden prim kesilmediği için emeklilik aylığı bağlanırken emeklilik maaşlarına ilave edilmiyor. Bu nedenle kamuda çalışan memurlarımızın büyük bir bölümü emekli olduklarında emekli maaşları yarı yarıya düşmektedir. Diğer yandan kamuda işçi statüsünde çalışanların maaşları dışında aldıkları tüm ek ücretler emeklilik maaşlarına yansıtılmamaktadır.
Meclis Başkanlığına sunduğum kanun teklifimiz ile Anayasanın sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak memur emeklilerinin gelirden adil pay alması sağlanacak, çalışırken alınan maaş ile emekli maaşı arasındaki ücret farkı önemli ölçüde dengelenecektir. Kanunla getirilen düzenleme ile kamu kurumlarında çalışan sayıları 3 milyonu aşan memurların, çalışırken yararlandıkları ek ödemelerden emekli olduklarında da yararlanması amaçlanmaktadır.
 

Son Güncelleme: 28.10.2020 16:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gizemli Zehir 2020-10-28 17:45:38

Ya anlamıyorum arkadaş ya bu ülkede memur dışında normal emekli vatandaşı da düşünen yok mu?hep memur hep memur

Avatar
A. YAĞCI 2020-10-29 12:52:31

Aynen katılıyorum. % 50 maaşın düşüyor ve açlık sınırında yaşıyorsun.
Kamudaki SGKlı işçi personel emekli olunca bir Müdürün veya Mühendisin 2 katı emekli maaşı almaktadır. Asıl haksızlık burdadır

Avatar
Vatandaş 2020-10-28 16:18:18

Akp mhp den gelmeyen teklif birakin kanunu teklif dahi kabul edilmez

Avatar
Hehe 2020-10-29 11:35:21

Emekli emeklidir bunun memuru işçisi çiftçisi olmaz insan gibi yaşamak herkezin hakkı kanunlar içerisinde yaşanılan topluma uygun olmalı ordan burdan derleme toplama olmaz

Avatar
Esnaf 2020-11-01 16:33:40

Hep memur hiç esnafı düşünmüyorsunuz esnaf ne yapsın