Emekli Maaşlarına Yenilik Geldi! Çifte İkramiye Müjdesi Verildi!

Emeklilere müjdeli bir haber var! Sosyal Güvenlik Kurumu (SSK), Bağ-Kur ve memur emeklilerine 2024 yılında %49,25 oranında zam yapıldı. Bu artışla birlikte en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlenirken, ayrıca emeklilere toplamda 6 bin TL bayram ikramiyesi ödenecek. İşte zam detayları ve tarihler…

Emekli Maaşlarına Yenilik Geldi! Çifte İkramiye Müjdesi Verildi!

Emekli Maaşları ve Bayram İkramiyesi Detayları:

Zamlı Emekli Maaşları:

SSK ve Bağ-Kur emekli zammı %37,57 oranında gerçekleşti ve ek olarak %11,68’lik bir ek zam yapıldı. Bu artışlarla birlikte emekli maaşları Temmuz ayında %49,25 oranında zamlı olarak ödenecek.

Bayram İkramiyesi:

Emeklilere 2024 yılında Ramazan Bayramı öncesi toplamda 6 bin TL bayram ikramiyesi ödenecek. İkramiyeler Nisan ve Temmuz aylarında hesaplara yatırılacak.

Refah Payı Uygulaması ve Takvimi:

Refah Payı Uygulaması:

Enflasyonun gerilemesi ve bütçe disiplininin güçlenmesiyle birlikte emeklilere kademeli olarak refah payı verilmesi uygulaması devam edecek. Ocak 2023’te yaklaşık %15, Temmuz 2023’te %5,23 ve Ocak 2024’te ise %11,68 oranında refah payı emeklilere verildi.

İkramiye Ödemeleri Takvimi:

Mart ayında Meclis’e gelip yasalaşması beklenen ikramiye artışının ardından Nisan ayında Ramazan Bayramı öncesi ödenecek.

Ramazan Bayramı İkramiyesi: 1-9 Nisan tarihleri arasında ödenecek.

Kurban Bayramı İkramiyesi: 17-25 Temmuz tarihleri arasında ödenecek.

İstanbul’daki Emeklilere Destek Ödemesi:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Kurum’un taahhüdü doğrultusunda, İstanbul’daki ihtiyaç sahibi emeklilere her ay 2.500 TL destek ödemesi yapılacak. Bu ödemeler, ihtiyaç sahipliği kriterlerine göre belirlenecek ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden karşılanacak.