Emekli maaşı alanlara talih kuşu kondu! O paralar misliyle geri verilecek

Yargıtay kararı verdi! Emekli maaşından haciz kesintisi yapılamayacak! İşte ayrıntılar...

Emekli maaşı alanlara talih kuşu kondu! O paralar misliyle geri verilecek

Türkiye'nin en yüksek yargı organı olan Yargıtay, emeklilerin maaşlarından yapılan haciz kesintilerinin Anayasa'ya aykırı olduğuna dair emsal bir karar almıştır. Bu karar, emeklilik döneminde yaşanan maddi sıkıntıların önüne geçmek adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Emeklilik, çalışma hayatının sona ermesiyle başlayan bir süreç olup, emekli maaşı birçok kişi için temel geçim kaynağıdır. Ancak son dönemde emeklilerin en büyük sorunlarından biri, bu maaşlardan yapılan haciz kesintileri olmuştur. Yargıtay'ın yeni kararı, bu soruna çözüm getirerek emeklilere nefes aldıracak nitelikte bir düzenleme içermektedir.

Yargıtay'ın emsal kararıyla birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üyelerinin maaşlarından yapılan haciz kesintileri Anayasa'ya aykırı bulunmaktadır. Bu karar, özellikle emekli maaşının tek geçim kaynağı olduğu durumları kapsayarak, bugüne kadar yapılan tüm kesintilerin iadesini öngörmektedir.

yargıtay kararı haciz emeklilik

Artık 2024 yılı itibarıyla bankaların emeklilerin maaşlarından kesinti yapması imkansız hale gelecek. Bu karar, emeklilere önemli bir koruma sağlayarak, maaşlarının tamamını alabilmelerine olanak tanımaktadır.

Emekliler, emsal kararın gereği olarak, maaşlarından yapılan kesintilerin iadesi için dava açabileceklerdir. Çekilen kredi, senetle yapılan borçlanmalar ve vergi borçları gibi nedenlerle yapılan kesintilere karşı emekliler, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun kararları doğrultusunda hakkını arayabileceklerdir.

Yargıtay'ın bu kararı aynı zamanda banka kesintilerine de son vermektedir. Emekli maaşları üzerindeki haksız haciz ve kesintilere karşı oluşturulan bu koruma kalkanı, emeklilere mali güvence ve huzur sağlamaktadır.

Sonuç olarak, Yargıtay'ın emeklilere yönelik bu emsal kararı, yıllarca emek vererek kazanılan hakların korunması adına atılmış önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir. Emeklilerin maaşlarından yapılan haksız kesintilere karşı sağlanan bu koruma, emeklilere ekonomik güvence ve huzur getirecek niteliktedir.