Elektrik Faturanız Yüksek Geliyorsa Serbest Tüketici Olma Fırsatınız Var Faydası Ne

Yüksek gelen elektrik faturaları birçok vatandaşı farklı çözümler aramaya sevk ediyor. Bunlardan biride serbest tüketici olma fırsatı. Eğer sizin de faturalarınız 116 TL’nin üzerinde ise bu imkandan yararlanabilirsiniz. Peki nedir serbest tüketici, faydası ne?

Elektrik Faturanız Yüksek Geliyorsa Serbest Tüketici Olma Fırsatınız Var Faydası Ne

Yıllık elektrik tüketimi 1100 kilovatsaatin (kWh) üzerinde olan tüketiciler, elektrik tedarik şirketini değiştirip daha düşük fiyattan elektrik kullanma imkanına sahip olabiliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 2022 yılı için elektrikte serbest tüketici limitini yıllık 1100 kilovatsaat (kWh) olarak belirledi. Buna göre, aylık olarak yaklaşık 116 TL’nin üzerinde elektrik faturası ödeyen vatandaşlar, serbest tüketici olma hakkını kazanabilecek. Tıpkı farklı bir GSM hattına geçer gibi farklı bir elektrik tedarikçisi seçebilirsiniz, seçtiği elektrik şirketinin belirlediği tarifeleri kullanabileceksiniz.

Bu şekilde daha uygun fiyata elektrik tedarik edebilirsiniz. Her tedarikçinin farklı fiyat tarifeleri bulunuyor. Serbest tüketici, tedarikçiyle kurduğu ikili anlaşmada fiyat, faturalama sıklığı, ödeme kanalları, güvence bedeli ve diğer sözleşme şartlarını serbestçe belirleyebiliyor. Burada belirleyici en önemli faktör düşük fiyattan elektrik sağlayan tedarikçiler olacaktır. Hem mesken hem sanayi tüketicisi hem de ticarethanelerde tedarikçi değişikliği söz konusu olabiliyor.

Tedarikçi Bilgilerine Nasıl Ulaşılır

Serbest tüketici olmaya hak kazanan tüketiciler tedarikçi bilgilerine www.epdk.gov.tr adresinden ulaşabiliyor. EPDK yetkilileri “Burada asıl unsur, tüketici kendi tüketim alışkanlıklarını biliyorsa tedarikçiye ona uygun olarak talepte bulunabiliyor. Şöyle ki serbest piyasada elektriğin düşük olduğu fiyatlarda tüketim yapabilen tüketiciler, gün içinde sürekli enerji tüketen tüketiciye göre çok avantajlı hale gelebiliyor. Bu nedenle kendi tüketim alışkanlıklarına göre tedarikçi seçmek faturaya doğrudan yansıyacak indirim sağlayacaktır” bilgisini verdi.

EPDK yetkilileri, “Tedarikçiler, mesken tüketicilerine EPDK tarafından belirlenen düzenlemeye tabi tarifelerden daha düşük fiyatla veya tüketicinin tercihine uygun ödeme koşulları içeren teklifler sunabiliyor. Bu kapsamda serbest tüketici ile tedarikçi arasında kurulan ikili anlaşmadaki fiyat ve diğer koşullara göre kâr edilen miktar değişiyor. Tüketiciler, tedarikçi değiştirmeyerek görevli tedarik şirketinden düzenlemeye tabi tarifeden elektrik enerjisi temin edecek olsalardı fatura tutarlarının ne olacağını www.epdk.gov.tr adresindeki elektrik fatura hesaplama modülünden kontrol ederek kâr durumlarını değerlendirebilirler” bilgilerini paylaştı.

Tüketim alışkınlıklarınıza göre tedarikçi belirleyin

Vatandaşlar, tedarikçilerin tedarik veya üretim lisansına sahip olup olmadıklarına EPDK sitesinden bakabiliyor. Ayrıca EPDK yetkilileri vatandaşlara tüketim alışkanlıklarına göre tedarikçi belirlemesi gerektiğini belirtti. Yetkililer “Tedarikçilerini değiştirmek isteyen serbest tüketicilere, tüketim alışkanlıklarına göre teklifin uygunluğunu kontrol etmelerini ve anlaşma sonrası gelen faturalardaki kalemlerin yapılan ikili anlaşmaya uygunluğunu takip etmelerini öneriyoruz” görüşünü paylaştı.

EPDK yılda dört kez tarife yayınlıyor

Uzmanlar, tedarikçi değişikliği yapacak vatandaşların yılda 4 kez EPDK tarafından yayınlanan üç aylık tarifeleri kontrol etmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

EPDK tarafından belirlenen kullanım miktarının geçilmesinin serbest tüketici olmayı mümkün kıldığını söyleyen Enerji Verimliliği Uzmanı Altuğ Karataş, “Geçtiğimiz yıllarda serbest tüketici olmak için yapmanız gereken tüketim yüksek miktarlarken, özellikle son 3-4 yılda bu rakamlar çekirdek bir ailenin doldurabileceği kadar azaltıldı ve mesken kullanıcılarına elektrik tedarikçisini seçmenin fiilen önü açıldı. Bu durum sadece mesken tüketicilerine değil, sanayi ve ticarethane aboneliklerini de etkiler hale geldi. Son Kaynak Tedarik Tarifesi dediğimiz yine EPDK tarafından limiti belirlenen ayrı bir tüketici grubu da mevcut. Bu grup için EPDK kendi belirlediği tarife üzerinden değil, tıpkı serbest tüketici limiti gibi belirlenen miktarın aşılması durumunda ilgili tüketiciyi serbest piyasadan elektrik almaya teşvik ediyor” dedi.

Piyasa rakamlarından dolayı riskli gözüküyor

Ayrıca Aytuğ Karataş, ev tüketicilerinin özel tedarikçilerle çalışmasının şimdilik piyasada oluşan rakamlardan yola çıkarak riskli gözüktüğünü ancak geçen yıllarda yüzde 20-30 arasında avantajlar sağlandığını kaydetti. Karataş, , “Ancak o zamanlarda özel tedarik şirketleri de mesken aboneliklerini kendi portföyüne dahil ediyordu. Geldiğimiz noktada özel tedarikçiler de eskisi kadar mesken abonesini portföyünü alma yönünde hevesli değil. Bunun düzelmesi için de şu an global çapta etkili olan emtia ve enerji krizinin stabil ve yönetilebilir bir hale gelmesi, enerji piyasalarının biraz daha tahmin edilebilir olması bir başlangıç adımı olacak. Eğer ilerleyen dönemlerde EPDK tarifesi ve serbest piyasa tarafında tüketiciye fayda sağlayacak bir fiyat farkı oluşursa, serbest tüketici hakkını kullanan aboneliklerin sayısı hızla artacak” görüşünü paylaştı.

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /