Elektrik Faturalarında Detaylar Belli Oldu

Milyonlarca vatandaşın muzdarip olduğu Elektrik faturalarında uygulanmaya konacak sistemin detayları belli olmaya başladı. Peki elektrik faturalarında ne kadar indirim olacak?

Elektrik Faturalarında Detaylar Belli Oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı son dönemlerin en çok tartışıldığı elektrik faturaları için yeni düzenlemeye gidiyor. Çalışmaların devam ettiği projeyle ilgili elektrik faturası düzenlemesi için hem konut hem de esnaflar için çalışmanın detayları netleşiyor. Son gelen bilgilere göre esnafa uygulanacak kademeli tarifede günlük 15 KWH ve aylık 450 KWH planlaması öngörülürken, meskende de ilk kademede yüzde 18’e varan indirim bekleniyor.

Meskende ilk kademede yüzde 18'e varan bir indirim yapılması düşünülürken, esnafa uygulanacak indirimli tarifenin günlük 15 kilovata yükseltilmesi gündemde. 1 Mart'ta yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeyle 210 kilovat tüketen bir konutun elektrik faturası 288 TL'den 235 TL'ye, 450 kilovat tüketen esnafın faturası ise 1.233 TL'den, 933 TL'ye düşecek.

Yeni elektrik fatura düzenlemesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) çalışma başlattı. Bununla beraber uygulanacak elektrik tarifeleri ile ilgili taslak ortaya çıkmaya başladı.. Esnafa uygulanacak kademeli tarifede günlük 15 KWH ve aylık 450 KWH planlaması öngörülürken, meskende de ilk kademede yüzde 10-18 oranında indirim bekleniyor.

Konutlarda Durum Ne Olacak

Özellikle konutta düşük kademede yer alan elektrik birim fiyatında bir indirim üzerinde duruluyor. Konutlarda 210 KWH altında tüketilen elektrik kademesinde 1 KWH elektrik bedeli 1,37 TL iken 210 KWH üzerinde tüketin elektrik tarifesinde 1 KWH elektrik bedeli 2,06 TL olarak belirlenmiş durumda. Konutlarda alt kademe olan 1,37 TL elektrik bedelinde yüzde 10-18 arasında indirim öngörülüyor. Konutlarda yüzde 18 oranında bir indirim söz konusu olduğunda, 1,37 TL olan ilk kademe elektrik fiyatı 1,12 TL'ye gerileyecek. Bununla beraber aylık 210 KWH tüketen bir konutun elektrik faturası 288 TL'den 235 TL'ye düşecek.

Esnafa Kademeli Elektrik Sistemi

Diğer planlama ise esnafa yönelik olacak. Ticarethane abonesi esnaf için uygulanan KWH başı 2,74 TL olan elektrik fiyatı için kademeli tarife gelecek. Bunun kademesinin de günlük 15 KWH, aylık 450 KWH olacak. 450 KWH altındaki elektrik tüketime esnaf 2,06 TL ödeyecek. Bu durum esnafın elektrik faturasına yüzde 25 indirim oranı olarak yansıyacak. Örneğin 450 KWH elektrik tüketen bir esnaf önceden 1233 TL öderken, yeni formülde ise elektrik faturası bedeli 933 TL olacak. Böylece 300 TL'nin üzerinde bir indirim gerçekleşmiş olacak.

Sivil Toplum Örgütlerine Yüzde 50’ye Yakın İndirim

Düzenlemede dikkat çeken bir başlık daha var. Ticaret abonesi olarak elektrik tüketen dernekler, vakıflar, cemevleri gibi sivil toplum örgütlerine mesken abonesi olma imkanı getirilecek. Bu durumun elektrik faturalarına yüzde 50'ye yakın indirim olarak yansıması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum