Eken Azaldı Fiyat Yükseldi! Tütün Üreticisine Para Akıyor

Tütün ekenlerin sayısı azalınca tütünün fiyatı yükseldi. Balıkesir’de üreticiler tütünün kilosunu 115 liradan sattıklarını belirtti.

Eken Azaldı Fiyat Yükseldi! Tütün Üreticisine Para Akıyor

Sigara ve puroların yanı sıra pipo ve nargilelerde sigara içmek için kullanılan tütün, enfiye, çiğneme ve daldırma olarak da tüketilebiliyor. Balıkesir’in bazı ilçelerinde tütün hasadı devam ederken, eken çiftçi sayısı azalınca fiyatlar da yükseldi. Tüccarların peşin para verdiklerini anlatan Ramazan Avcı, çiftçilerin iyi para kazandığını söyledi.

Mahallede 15 Ailenin Geçim Kaynağı

İlçenin Geriş Mahallesinde oturan memur emeklisi Ramazan Avcı, tütün hasadı iç in İvrindi’nin Çukurlar Mahallesine taşındı. Çukurlar’ da doğup büyüdüğünü anlatan Avcı, mahallede 15 ailenin tütün ekimi yaptığını kaydetti.

Tütünün Kilosu 115 TL

Yaz aylarında tütün için Çukurlar mahallesine geldiğini anlatan Ramazan Avcı, “Eşimle birlikte köyde tütün ekiyoruz. Eken az olduğu için şimdi tütün çok kıymetli. Kilosu 115 liradan alınıyor. Sezonda 500-600 kilo tütün üretiyorum. Tütün eken çiftçiler para kazanıyor. Köyde tütünün yanı sıra çeşitli sebzelerde üretiyoruz” dedi.