Ek MTV Ödeme Son Tarihi Açıklandı! İlk Taksiti Kaçıranları Bekleyen Gecikme Faizi...

Kahramanmaraş depremleri sonrası ortaya çıkan finansman açığını karşılamak için çıkarılan ek MTV’de son ödeme süresi belli oldu. Ek motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

Ek MTV Ödeme Son Tarihi Açıklandı! İlk Taksiti Kaçıranları Bekleyen Gecikme Faizi...

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ekonomide ortaya çıkardığı hasarı gidermek için bir kereye mahsus alınacak olan ek MTV 30 Kasım’a kadar ödenecek.

Hedeflenen Taksidin Yüzde 87’si Karşılandı

Anadolu Ajansı’ndan yer alan habere göre, Ek MTV'nin ilk taksitinin 6 Eylül'e kadar ödenmesi gerekiyordu. İlk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lira gelir elde edilmiş, hedeflenen tahsilatın yüzde 87'si karşılanmıştı.

Ödemeyene Geçikme Faizi Yolda

Bu dönemi kaçıran araç sahipleri aylık yüzde 2,5 gecikme faizi ile ilk taksiti ödeyebilecek. İkinci taksitin ödeme süresi ise 30 Kasım'da sona erecek. Ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığına ait internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek. Ayrıca, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine de ödemede bulunulabilecek.

Araç Muayenesi Yapılmayacak

Taşıtların satış ve devir işlemleri için MTV'nin ve ek MTV'nin ödenmiş olması gerekiyor. Ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri yapılmayacağı gibi trafikten çekme, hurdaya ve yurt dışına çıkarma dolayısıyla tescil kapatma işlemleri de gerçekleştirilemeyecek.

AYM Redddetti

Ek MTV düzenlemesi, Anayasa Mahkemesine (AYM) taşınmıştı. AYM, dün ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini oy birliğiyle reddetti. Bu kararın ardından gözler gecikme faiz oranı ve ikinci taksit dönemine çevrildi.