EFSANE HABER: Emekli Ek Zammı Oranı Açıklandı! En Düşük Emekli Maaşı İçin Heyecan Verici Gelişmeler!

Son dakika emekli maaşı haberlerinde gözler, emekliye ek zam ve diğer güncellemeler üzerinde. Memur maaşlarına etki eden toplu sözleşme zammının ardından, SSK ve Bağ-Kur emekli zammı çalışmaları gündemde. Mehmet Şimşek’ten gelen ara zam açıklaması ise merak konusu. Emekliye zam, miktarı, zamanı ve Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi gibi konular enflasyon yılsonu beklenti anketi ile birlikte yakından araştırılıyor.

EFSANE HABER: Emekli Ek Zammı Oranı Açıklandı! En Düşük Emekli Maaşı İçin Heyecan Verici Gelişmeler!

Özellikle en düşük emekli maaşı üzerinde etkili olan çalışmalar hız kazanıyor. Bu iyileştirmelerin yanı sıra emekliye Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi de inceleniyor. 2023 Ocak emekli maaşı zammı ne kadar olacak ve ek zam var mı? Tüm bu sorular ve merak edilenler haberimizde.

Emekli Maaşı Güncellemeleri ve Beklentiler

Emekli maaşı güncellemeleri, vatandaşların büyük ilgisi altında. Ocak zammı enflasyon oranları birikirken, temmuz zammı ile gelen yüzde 25’lik zam, emekli maaşı ara zam haberleri ile değerlendiriliyor. Başkan Erdoğan’ın talimatı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti. “SSK, Bağ-Kur emekli maaşı ne kadar olacak, kaç TL, zam gelecek mi?” soruları yanıt arıyor. Emekli zammı hesaplama işlemleri hız kazandı. İyileştirme yöntemi hakkında seyyanen zam da değerlendirilenler arasında. Peki, emekliye zam var mı? İşte, 2023 emekli maaşı zammı son durum.

İlerleyen Dönemde Emeklilere Yapılacak Düzenlemeler

Başkan Erdoğan’ın talimatı ile iki bakanlıkta emekliye zam düzenlemesi için harekete geçildi. En düşük emekli maaşı üzerinde etkili olması beklenen ara zam çalışması için AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler’den açıklama geldi. “Bütçe dengesini bozmadan, bu imkanları nasıl sağlayabiliriz, ciddi nitelikli bir çalışma yapılıyor. Ekim veya kasım ayı içerisinde tamamlanıp Meclise intikal ederse biz de bu konuda hızlı bir çalışmayı ortaya koyacağız. Hazine ve Maliye ile Çalışma Bakanlığımız bu konuda büyük bir gayret gösteriyor.”

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı SSK, Bağ-Kur emekli zammı için çalışmalarına devam ediyor. Son durum Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklandı: “En düşük emekli maaşı için Cumhurbaşkanımız bize talimatı verdi. Konu hakkında çalışıyoruz. Emeklilerimiz bizim için çok değerli” dedi.

Cumhuriyet Bayramı İkramiyesi ve Diğer Düzenlemeler

Emekliye ek zam çalışmaları yanı sıra dikkat çeken bir çalışma daha milyonlar tarafından konuşuluyor. Buna göre 100. yıla özel Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi ödemesi için hazırlıklar başladı.

Gündeme gelen formüllerden biri seyyanen artış. Özellikle 7.500 TL’nin altında maaş alanlar başta olmak üzere belirlenecek bir miktar ile seyyanen artış yapılabilir.

Oransal artış konusunda karar verilmesi halinde, Ocak ayının beklenmesi de şart olmayacak. Belirlenen tarihte belirlenen yüzdelik oranda artış yapılabilecek.

Seyyanen artış dışında gündeme gelecek bir başka formül ise refah payı verilmesi. Yani enflasyonun üzerinde bir oransal artış yapılması. Ocak ayında maaşlara yansıtılacak zam oranının iyileştirmeyle yükseltilebileceği belirtiliyor.

Bir başka formül ise taban maaşın yeniden belirlenmesi. Nisan ayında yapıldığı gibi bir ara formül ile taban maaş yükseltilebilir. Bu durumda düşük maaş alanlar için yeni bir seyyanen artış gündeme gelmiş olur.

Emeklilere ilişkin iyileştirme yasal düzenleme ile hayata geçirilebilecek. Meclis de Ekim ayında açılıyor. Bu nedenle emeklilerin gelirini artıracak düzenleme en erken Ekim ayında Meclis’e taşınacak.

Enflasyon ve Zam Beklentileri

Ek zam çalışmaları sürerken Ocak zammı için enflasyon farkı verisi birikmeye başladı. Son olarak Ağustos enflasyonu belli oldu. Buna göre 2 aylık enflasyon oranı yüzde 19,43 olarak kaydedildi.

Emekliler 6 aylık enflasyon rakamlarına göre zamlarını alacak. Zamda uygulanacak refah payı da Başkan Erdoğan tarafından açıklanacak.

Merkez Bankası Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi ile 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 67,22 olarak güncellendi.

2023/06/15/para19.jpg

Anket sonuçlarına göre Tüketici Fiyat Endeksi 1.886,99 seviyesine yükselecek. Anketle birlikte yeni oranlar şöyle:

  • 6 aylık enflasyon oranı: 39,61
  • SSK, Bağ-Kur emekli zammı: 39,61
  • Memur zammı: 51,46

Emekli zammına refah payı eklemesi olması halinde oran değişiklik gösterecek. Tüm bu gelişmeler ve beklentilerle ilgili güncel haberler ve detaylar için takipte kalın.