e-Devlet'te 1800 gün primini dolduran hazırlansın! Mini EYT anında emekli edecek

Bin 800 gün primle erken emeklilik gündemde! Yaş koşulu artık yok! Detaylar haberimizde.

e-Devlet'te 1800 gün primini dolduran hazırlansın! Mini EYT anında emekli edecek

SGK duyuruyu yaptı. Belirli bir hastalığınız varsa yaş koşulu artık aranmayacak. Tüm detaylara haberimizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

ERKEN EMEKLİLİK KOŞULLARI BELLİ OLDU

1800 gün prim ödemesi olan ve SGK tarafınca belirlenmiş olan hastalıklardan birine sahip olanlar başvuruda bulunarak erken emeklilikten faydalanabilecek. SGK, belirli ciddi sağlık problemi yaşayanlara erken emeklilik fırsatı sunmakta. Eğer çalışan, çalışma gücünü yüzde 60 oranında kaybederse malulen emeklikten yararlanabiliyor. Malulen emeklilik koşulları şu şekildedir; malulen emekli olabilmeniz için en mühim koşul çalışma gücünün yüzde 60 oranda kaybedilmesidir. Bu durum SGK tarafınca onaylanmış bir sağlık kurul raporu ile kesinleştirilmelidir. Bunun yanı sıra en az bin 800 gün prim ödemeniz ve en az on senelik sigortalılık süresine sahip olmalısınız. Erken emekliğe başvurabilmek için kalp ve damar hastalıkları yani kalp pili gerektiren durumlar ya da konjentinal kalp hastalıkları ve arteriyel hipertansiyon gibi hastalıklara sahip olmalısınız. 

Erken Emekli Olabilirsiniz

Başvuruda bulunabilmek için SGK tarafınca onaylanmış bir sağlık raporuna ihtiyacınız var. Hastalık ve çalışma gücü belgelendikten sonra prim günü ve sigortalılık süresine bakılır. Tüm koşulları sağlıyorsanız başvuru değerlendirilerek malulen emeklilikten faydalanabilirsiniz. Meclis'te erken emeklilikle ilgili düzenlemeler bulunuyor. Bu düzenlemelerden birisi de 7 bin 200 prim indirimi. BAĞ-KUR'lular için de mecliste kabul edilmesi öngörülen bir düzenleme bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra ev kadınları ve kademeli emeklilik sistemi ile ilgili görüşmeler de devam ediyor.