Duyan belediyeye koşuyor! Tapusunu getirene 1536 TL para iadesi kesinleşti

Kamu Denetçiliği Kurumu, emsal bir karar vererek geriye dönük vergi iadesi yapılacağını duyurdu. Bu kapsamda tapusu ile gidenlere ödedikleri vergi miktarının iade edileceği öğrenilmiş oldu. Peki bu kişiler kimler? Hangi şartla vergi iadesi alınabilir?

Duyan belediyeye koşuyor! Tapusunu getirene 1536 TL para iadesi kesinleşti

Milyonlara tapu sahibini ilgilendiren haber geldi! Müjdeli haber kapsamında tek evi olan tapu sahiplerine para iadesi yapılacağı öğrenildi. 

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından yeni bir emsal karar açıklandı! Bu kapsamda KDK, emlak vergisi muafiyeti hakları kapsamında tek evi olan ev sahiplerine müjdeli haberi verdi. KDK haberine göre, emlak vergisi muafiyeti kurallarında da yer aldığı üzere tek evi olanların ödemek zorunda olmadığı emlak vergileri, ödeyenlere iade edilecek! Yani, tek evi olup da emlak vergisi ödeyenler, KDK’dan ödedikleri vergiyi geri alabilecekler. 

emlak vergisi

Emlak vergisi iadeleri nereden yapılır? 

Emlak vergisi muafiyetinden haberi olmayıp ödeme yapanlar, belediyeler üzerinden geri ödemelerini alabilecekler. Bu kapsamda adına yalnızca bir adet 200 metrekareden küçük bahçe, konut, yazlık, depo, iş yeri, dükkan, tarla, arsası olanlar ödedikleri vergiyi iade isteyebilecekler. 

Kimler emlak vergisi iadesi alabilir? 

emlak vergisi muafiyeti

Emlak muafiyeti yalnızca emekli aylığı dışında geliri olmayanlara, devletin verdiği dul ve yetim maaşı dışında geliri olmayanlara, şehit eşi ya da yetimlere, gazilere, hiçbir geliri olmayan ev hanımlarına ve işsizlere uygulanmaktadır. Bu kişiler emlak vergisinden muaf olmakla birlikte, ödeme yapmaları durumunda vergilerini geri alabilirler. 

Hangi belediye emlak vergisini iade edecek? 

emlak muafiyti

KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında Rize Belediyesi, geriye dönük para iadesi yapacak. Söz konusu bu emsal karar, aynı zamanda tüm belediyeleri de kapsıyor olacak. Emlak vergisinden muaf olan kişiler, zaman aşımı sınırlaması nedeniyle 5 yıl süreyle bu iadeleri alabilecekler.