Düşük Faizli Konut Kredisinden Kim, Nasıl Faydalanacak?

Pazartesi günü yapılan kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konut kredisi ile ilgili açıklamalar yapmıştı. Düşük konut kredisinin kullanımına dair şartlar belli olmaya başladı.

Düşük Faizli Konut Kredisinden Kim, Nasıl Faydalanacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın açıkladığı konut satışlarını artırmak amacıyla belirlenen yeni teşvik programı kapsamında bulunan düşük faizli konut kredilerinde şartlar belli oldu. Buna göre 0,99 faizli kredi kullanmak isteyen vatandaşların bu kampanyadan sadece 1 kez yararlanabileceği ve kredi taksit süresinin en fazla 120 ay olacağı belirtildi.

İlk Evim Konut Kredisi ve Genişletilmiş Konut Kredisi paketine ilişkin yasal düzenleme çalışmaları devam ediyor. İlgili kamu bankaları, kredilerin vatandaşlara nasıl kullandırılacağına dair bilgileri paylaştı.

Bankaların kredi kullandırma şartları şu şekilde:

  1. Konutun ekspertiz değeri azami 2.000.000 TL olacak. Sadece sıfır konutlar için başvuru alınacak olup, sıfır konuta ilişkin mevcut kriterler geçerli olacak
  2. Müşterinin, eşinin veya aynı hanede ikamet eden çocuğunun, tamamı kendi üzerinde konut/daire/mesken niteliğinde gayrimenkulünün bulunmaması gerek. Hali hazırdaki hisseli sahiplikler ürün kullandırılmasına engel olmamakla birlikte, sayılan bu kişilerin hisselerinin toplamı %100'e ulaşıyorsa ürün kullandırılmayacak.
  3. Müşterinin, eşinin veya aynı hanede ikamet eden çocuğunun, daha önce belirtilen nitelikte bir gayrimenkul sahibi olup da sonradan satmış olması İlk Evim Konut kredisine başvurması için engel değil.
  4. Müşteri ve/veya eşi ilgili ürünü sadece 1 kez kullanabilir. Ürün faiz oranı aylık %0,99 olacaktır. Azami vade 120 aydır.
  5. Konutun ekspertiz değeri azami 2.000.000 TL olacak. Sıfır ve ikinci el konut için başvuru alınacak olup, sıfır konuta ilişkin mevcut kriterler geçerli olacak.
  6. Müşterinin, eşinin veya aynı hanede ikamet eden çocuğunun, tamamı kendi üzerinde konut/daire/mesken niteliğinde gayrimenkulünün bulunmaması gerek. Dünya gazetesinin haberine göre, hali hazırdaki hisseli sahiplikler ürün kullandırılmasına engel olmamakla birlikte, sayılan bu kişilerin hisselerinin toplamı %100'e ulaşıyorsa ürün kullandırılmayacak.
  7. Müşterinin, eşinin veya aynı hanede ikamet eden çocuğunun, daha önce belirtilen nitelikte bir gayrimenkul sahibi olup da sonradan satmış olması Genişletilmiş Konut Kredisi ürününe başvurması için engel değil.
  8. Konut değerinin en az yarısının 01.04.2022 öncesinde döviz ve/veya altın hesaplarında bulunması ve söz konusu tutarın kredi kullanım tarihine kadar bankada TCMB Dönüşüm Kuru üzerinden TL'ye çevrilerek karşılanması gerekiyor.
  9. Konut değerinin yüzde 50'sinin finansmanı için konut kredisi kullandırılabilir. Müşterinin, eşinin ve aynı hanede ikamet eden çocuğunun KKB sorgusunda açık konut kredisi kaydı bulunmaması gerekiyor. Müşteri ve/veya eşi ilgili ürünü sadece 1 kez kullanabilir. Ürün faiz oranı aylık %0,89 olacak. Azami vade 120 aydır.