Dünyaca Ünlü Kuruluş Açıkladı Türkiye’nin Yıl Sonu Enflasyon Beklentisinde Büyük Artış

Dünyaca ünlü ABD’li banka kuruluşu Türkiye’nin yıl sonu enflasyon beklentisini açıkladı. JPMorgan beklentisini yükseltti.

Dünyaca Ünlü Kuruluş Açıkladı Türkiye’nin Yıl Sonu Enflasyon Beklentisinde Büyük Artış

ABD’li JPMorgan, Türkiye’de enflasyona neden olan faktörlerde bir değişiklik olmadığını, bu nedenle fiyat dinamiklerinin kötüleşmeye devam ettiğini belirterek, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 49.5’ten yüzde 63.1’e yükseltti.

TÜİK’in enflasyon verilerini açıklamasının ardından hazırlanan raporda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 49.5’ten yüzde 63.1’e, 2023 tahminini de yüzde 19’dan yüzde 22.5’e yükseltti.

Raporda “Para politikası hareketsiz kalmaya devam ederken, seçimlerin zamanlaması ve sonucu kısa vadeli enflasyon görünümü için belirleyici olacak” değerlendirilmesi yapıldı.

Raporun devamında şu ifadelere yer verildi.

''Talep ve maliyet kaynaklı enflasyonist baskılar güçlü olmaya ve Merkez Bankası'nın kredibilitesi zayıflamaya devam ederken, kurumun politika duruşunu normalleştirmek için acelesi yok''

“Bu ortamda, Döviz korumalı lira mevduat programı ile en azından kısmen güvence altına alınan ve muhtemelen güçlü turizm gelirleriyle desteklenecek olan lira istikrarı, kısa vadede enflasyonist baskıları dizginlemenin ana aracı olacaktır.”

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  /