Diyanet İşleri Açıkladı! 2450 Din Görevlisi Alımı Yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı yeni personel ilanını duyurdu. Bu ilan kapsamında 2450 din görevlisi alımı yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından adaylardan istenen şartlar tek tek açıklandı. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı 2450 din görevlisi alımına dair detaylar!

Diyanet İşleri Açıkladı! 2450 Din Görevlisi Alımı Yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı duyurdu. Taşra Teşkilatında münhal bulunan 4/B sözleşmeli pozisyonlarda istihdam edilmek amacıyla 2022 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) B grubu puan sırası esas alınarak 2450 din görevlisi alımı yapılacak. İşte boş olan pozisyonlar ve adaylardan istenen şartlar…

Diyanet Personel Alım Başvuru Şartları Nelerdir?

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımına başvuru yapacak adayların hem genel hem de özel şartlara uymaları istenir.

Genel Şartlar Nelerdir?

- Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde bulunan ortak nitelik şartını taşıyor olmak gerekir,

- 2022 yılı KPSS'den lisans mezunlar için KPSSP124; ön lisans mezunları için KPSSP123; ortaöğretim mezunları için KPSSP122 puan türünden en az 50 puan alınmış olması gerekir,

- Başvuru yapacağı unvanda görev yapmaya engel teşkil edecek bir engeli bulunmamak,

- Hafız olmak ancak bu Hafız kontenjan gruplarına başvuran adaylar için geçerlidir,

. Adaylar yalnızca bir unvan grubu için sınava müracaat edebilirler.

- Sözleşmeli bir pozisyonda görev yapmakta iken Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinde istisna edilenler dışında, sözleşmenin iptal edilmesi sebebiyle görevinden ayrılanlardan sözleşmelerinin fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmeyenlerin müracaatları kabul edilmeyecektir.

Özel Şartlar Nelerdir?

- Kur'an Kursu Öğreticisi (İşitme Engelli Öğrenciler İçin) kontenjan grubunda başvuruda bulunacak adayalar için işaret dili alanında en az 120 (yüz yirmi) saatlik işaret dili sertifikasına (sahip olmak ve belgelendirmek. Bu belgeler MEB onaylı ya da Üniversiteden alınmış olabilir.

- Kur'an Kursu Öğreticisi (Görme Engelli Öğrenciler İçin) kontenjan grubunda başvuruda bulunacak adayalar için en az 64 (altmış dört) saatlik Braille Alfabesi alanında sertifikaya sahip olmak ve belgelendirmek. Bu belgeler MEB onaylı ya da Üniversiteden alınmış olabilir.

- Kur'an Kursu Öğreticisi (İşitme Engelli Öğrenciler İçin) ile Kur'an Kursu Öğreticisi (Görme Engelli Öğrenciler İçin) kontenjan grubundan başvuruda bulunacak adaylar için Başkanlığımızda geçici öğretici olarak en az bir eğitim-öğretim yılı yani 180 iş günü çalışmış olmak gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Alımı Yapılacak Pozisyonlar Nelerdir?

DSİ 2450 din görevlisini belli alanlarda yapacağını açıkladı. İşte o alanlar:

diyanet-ilan.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Başvuruları Başladı Mı?

- Müracaatlar, başvuru şartlarını taşıyan adayların bizzat kendileri tarafından 25.09.2023-06.10.2023 (saat 16:30) tarihleri arasında "sinav.diyanet.gov.tr" internet adresi üzerinden yapılacaktır.