Devletten Dar Gelirliye 2825 TL Destek (Elektrik-65 Yaş-Engelli-Evde Bakım Maaşı)

Devletten vatandaşlara farklı başlıklar altında destek ödemeleri yapılmaya devam ediliyor. Elektrik faturası desteği, engelli maaşı, evde bakım parası , yaşlılık maaşı için detaylar haberimizde.

Devletten Dar Gelirliye 2825 TL Destek (Elektrik-65 Yaş-Engelli-Evde Bakım Maaşı)

100 bin aileye daha elektrik faturası yardımı.

Devlet , sosyal yardımlar kapsamında , geliri düşük olan ailelere elektrik faturası desteği vermeye devam ediyor. Gıda, sağlık, barınma gibi konularda vatandaşlara destek olan devlet , elektrik faturası desteğini de sürdürüyor. Geçen sene başlatılan elektrik faturası desteği sonrası yeni bire rdüzenleme yapıldı ve 100 bin aileye elektrik faturası desteği sağlanacağı bildirildi. 

Evde yaşayan kişi sayısına göre destek miktarlarında değişiklik oldu. Geçtiğimiz yıl 40 ila 80 TL arasında deişen desteğin alt ve üst limitleri değişti. Buna göre bu yıl 53 TL ile 156 TL arasında vatandaşlara elektrik faturası desteği sağlanacak. Her ay, o evde yaşayan kişi sayısı 2 ya da daha azsa 75 kilovatsaat için 53 TL; evde yaşayan kişi sayısı 3 olanlara 100 kilovatsaat için 71 TL; evde yaşayan sayısı 4 olanlara 125 kilovatsaat için 88 TL ve kişi sayısı 5 ve üzeri olanlara 150 kilovatsaat için 156 lira ödeme yapılacak. Muhtaç ailelere verilen bu destek miktarı, elektriğe gelen zamlar doğrultusunda yeniden hesaplama yapılacak. 

ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ ALMAK İÇİN GELİR NE KADAR OLMALI?

Eve giren paranın kişi sayısına bölünmesi sonrası ; kişi başına asgari ücretin 3 'te bri düşüyorsa vatandaşlar elektrik faturası desteğinden faydalanabiliyor. Asgari ücret zammından sonra bu tutar 701 TL oldu. 

Dört kişilik bir ailenin geliri 2 bin 804 TL 'nin altındaysa vatandaşlar elektrik faturası desteğinden faydalanabiliyor. Asgari ücret zammı ve elektrik faturalarına gelen zamların ardından listeler güncellenecek ve elektrik faturası desteğinden faydalanacakların listesi yeniden yayımlanacak. 

EVDE BAKIM DESTEĞİ - 65 YAŞ AYLIĞI - ENGELLİ MAAŞI

Muhtaç durumdaki vatandaşlara ve engellilere devlet tarafından yapılan yardımlar bu yıl zamlı ödenecek. Bu kapsamda geçen yıl bin 384 lira olarak ödenen evde bakım desteği bin 460 liraya, bakıma muhtaç engellilerin özel bakım merkezlerinde bakımı için ödenen miktar 2 bin 769 liradan 2 bin 921 liraya yükseldi. 65 yaşını doldurmuş yoksul vatandaşlara bağlanan aylık 637 TL 'den 672 TL 'ye , kendi ihtiyacını karşılayabilen yüzde 40-69 oranında engelli yoksullara ödenen aylık desteği tutarı da 509 TL'den 537 TL'ye çıktı.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA