Cumhurbaşkanlığından Yeni Boykot Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan ABD'ye boykot hakkında yeni açıklama geldi. İşte Cumhurbaşkanı Sözcüsünün açıklamaları.

Cumhurbaşkanlığından Yeni Boykot Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan son dakika açıklaması geldi.

Bir basın toplantısı düzenleyen ve ABD ile gittikçe artan restleşmelere, yaptırımlara ve boykotlara değinen İbrahim Kalın, bu gelişmelerin Türkiye ekonomisi ile herhangi bir alakası olmadığını söyledi.

Kalın açıklamasında, "Büyük oranda ekonomik savaş ve psikolojik algı operasyonu çerçevesinde Türk lirasını yıpratmaya yönelik adımların atıldığını gördük. Devletimizin aldığı tedbirler çerçevesinden iyiye gidişin başladığını görüyoruz. Türkiye kimseyle bir ekonomik savaştan yana değildir. Türkiye serbest piyasa kurallarına bağlı bir şekilde dünya ekonomisine entegre olmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

KRİZLER ÇIKARDIKLARINI BİLİYORUZ

ABD yönetimine eleştiride bulunarak açıklamasını sürdüren Kalın, şu ifadeleri kullandı:

"Trump yönetiminin iç siyasi sıkışıklıktan kaynaklanan refleksle dışarıda bir takım krizler çıkardığını biliyoruz. Bu anlamda Türkiye ne ilk ne de son ülke. Bunun Amerikan çıkarlarına da zarar verdiği ortadadır. Dün akşamdan beri döviz kurlarından olumlu gelişme alınan önlemlerin netice verdiğini göstermektedir. Bazı ABD ürünlerine ek vergi getirilmesi yönünde cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarıldı. Bu tepkiyi vatandaşlarımızın da sahiplendiğini görüyoruz. Türkiye ekonomik bir savaştan yana değildir ama kendine bir saldırı olduğu zaman gereken bütün adımları da atacaktır."

TERÖRLE MÜCADELEDE SON DURUM

Açıklamasında terörle mücadeleye de değinen Kalın, "Terör örgütlerine karşı mücadelemiz sürecektir. PKK terör örgütüne yönelik önemli mesafe alındığını müşahade etmekteyiz. Toplam 50 kilit konumdaki terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirildiğini görüyoruz. Örgüte katılım son 30 yılın düşük rakamıdır." ifadelerini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLERİ İLE GÖRÜŞME

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alman lider Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bugün görüşeceğini ve Suriye'deki durumu ele alacağını söyledi.

BOYKOT ÇAĞRISI

ABD'nin elektronik ürünlerine boykot başlatıldığını dile getiren Kalın, "Türkiye’ye karşı başlatılan ekonomik savaşın bir neticesinin olması gayet normal. Vatandaşlarımız da milli ve yerli bir tepki göstermişlerdir. Bu sorunların bir an önce çözülmesi bizim beklentimizdir." ifadelerini kullandı.

F-35'LERDE SON DURUM

ABD'den Aresbet alınacak F-35'lerle ilgili de konuşan Kalın, "Trump’ın imzaladığı bu madde büyük bir paketin içinde yer alan bir madde. Şu anda somut bir karşılığı yok. Türkiye F-35’lerin sadece müşterisi değil projenin ortağıdır. Taraflarından birisidir.

Şu ana kadar da üzerine düşüne sorumluluklar çerçevesinden ödemeler yapmıştır. Gerekirse Türkiye hukuki yollara gider. Umarız iş bu noktaya gelmez. Türkiye’ye yönelik bu tür tehditlerle mesafe alınamayacağını herkesin bilmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

TİCARETTE MİLLİ PARA

Ticarette milli para kullanılması gerektiğini söyleyerek açıklamasını sürdüren Kalın, "Bunu sadece Rusya Çin, İran ile değil başka  ülkelerle görüştük görüşmeye devam ediyoruz. Bunu başka ülkelerle de yapabiliriz. Bu sadece Türkjiye’den gelen bir talep değil. Doları tehdit olarak kullanmak isteyen ABD yönetimine karşı bu arayışın başladığını görüyoruz. Dolar baskısından kurtulmak için kendi milli paramızla ticaret şeklinde olur başka alanlarda olur çalışmalar devam edecek." dedi.

ABD'YE YENİ YAPTIRIMLAR GELECEK Mİ?

Türkiye'nin önümüzdeki günlerde yeni yaptırım kararları alıp almayacağına da değinen Kalın, "Şu ana kadar bize gelen bir bilgi mevcut değil. Türk ekonomisi dünyaya entegre olmuş bir ekonomidir. Burada yaşanacak bir daralma sadece Türkiye’yi etkilemez. Bu adeta bir kelebek etkisiyle herkesi etkiler." dedi.

ABD İLE SURİYE'DEKİ ASKERİ İTTİFAK NASIL OLACAK?

ABD'nin Menbiç'teki işbirliğine de değinen Kalın, "Şu ana kadar planlanan çerçevede olumlu neticeler almaya başladık. PYD YPG unsurlarının çekildiği görülüyor. Askerlerimiz devriye nöbet ve faaliyetlerini sorunsuz şekilde sürdürüyorlar. PYG YPG unsurlarının tamamının çekilmesi planlanıyor."dedi.

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR AÇIKLAMASI

Beyaz Saray'dan gelen hayalı kırıklığı açıklamasına da değinen Kalın, "Bir hayal kırıklığından bahsedeceksek Türkiye’nin derin hayal kırıklığından bahsedelim. PKK ve FETÖ konusunda ABD yönetimlerinin adım atmadığını görüyoruz. Bizi tatmin edecek bir işbirliğinin ortaya konulmadığını söylemek gerekir.

Türkiye’nin bu konuda hayal kırıklığını çok daha derin olduğunu ifade etmek gerekir. Sayın büyükelçimizin Bolton’la yaptığı görüşme temas edecek olursa bu, görüşme trafiğimizin devamıdır.

Biz burada size ne dediysek aynı şeyleri söyledik. Bu yargının meselesidir. Ama bazıları da Türkiye’yi günah keçisi yapmaya çalışıyor. Halkbank davası halen devam ediyor. Hakan Atilla son derece haksız bir şekilde yargılandı ve cezaya çarptırıldı." dedi.

Kamubulteni.com  | Ankara