CHP li Ekonomist “Dolar Kontrolden Çıktı” Dedi

CHP Ekonomi Masası Üyesi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat , kurların 1-2 aya kontrolden çıkacağı uyarısında bulunarak döviz kurları ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

CHP li Ekonomist “Dolar Kontrolden Çıktı” Dedi

Karabat, şahsi sosyal medya hesabından  "Çöküş süreci başladı" başlığıyla 10 maddelik bir açıklama paylaştı.

Yaptığı açıklamada, büyük bir kur krizi ile karşı karşıya gelindiğinin altını ısrarla çizen Karabat,  “AKP’nin artık yapacağı bir şey yok. AKP’nin inşa ettiği ekonomi sistemi çöktü ve bu durum sadece iktidarın değişmesi ile düzelebilir. Rakamlar her şeyi gözler önüne seriyor. “ dedi.

CHP li Ekonomist, “Türk Lirası değer kaybedince “rekabetçi kur” dediler. İhracatın artacağı doğru ama ithalat da rekor kırdı. Dış ticaret açığı 2022'nin ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine göre %130 artarak 32.5 milyar dolar oldu! “ diye ekledi.

İthalata Bağımlı Bir Ekonomi Yaratıldı

AKP´nin, ithalata bağımlı bir ekonomi yarattığını söyleyen Karabat, “Buna enerji ithalatı bahanesini buluyorlar ve bunun suçunu başkalarına atıyor. Bu yılık ilk 4 ayında hammadde ve ara malı ithalatı %53.1 arttı ve 95.7 milyar dolara çıktı.AKP, Türkiye’yi borç ve faiz batağına da sapladı. Şubat 2022 itibarıyla 1 yıl içinde ödenmesi gereken dış borç 176 milyar 389 milyon dolar. Bunun 33.6 milyar doları kamunun, 29.8 milyar doları TCMB’nin ve 112.8 milyar doları da özel sektörün. “diye konuştu.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa kamunun faiz borcu, anapara borcunu geçtiğini belirten Karabat, Nisan ayı itibarıyla iç borç anapara ödemesi 1 trilyon 483 milyar TL'ye ulaşırken, faiz ödemesi ise 1 trilyon 743 milyar TL olduğuna değindi.

Karabatın paylaşımın devamı ise şu şekilde:

“Bu yılın ilk 3 ayında Hazine’ne yaptığı faiz ödemesi 77.7 milyar TL’ye ulaştı. Önümüzdeki aylarda bu ödemeler daha da artacak ve bu yıl ödenecek toplam faizin 350 milyar TL’yi aşması bekleniyor.
Faizi ödemek için de ayrıca borçlanılıyor.

AKP Hükümeti ise bu tablo karşısında “Havalar ısınacak, fiyatlar azalacak ve turist döviz getirecek” diyor.Bu yıl turizmden beklenen gelir 35 milyar dolar. 2022 sonu ihracat hedefi 250 milyar dolar. Ama böyle giderse ithalat 350 milyar doları bulacak! İhracat için mutlak ithalata bağımlılık. Kamunun sürekli borçlanması. Borcu geçen faiz ödemeleri. Durdurulamayan enflasyon... Küresel emtia fiyatları da gerilemeyeceği için döviz ve bütçe açıkları kapanmayacak.

Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminde biriken para 782 milyar TL’ye ulaştı. Yaklaşık 55 milyar dolara denk geliyor bu para ve ülke ekonomisi için en büyük tehlikeyi oluşturuyor. Yaptığımız ihracat, kısa vadeli dış borç ve KKM’ye anca yetiyor.

Geçen ay doları tutmak için arka kapılardan emanet paralarla 10 milyar dolar civarında para satıldı. Mayıs ayında da bu deneniyor. Ama sürdürülemez noktada ve 1-2 aya artık kurlar tamamen kontrolden çıkacak. Tek çözüm erken seçim ve halkçı bir iktidar.”