Çekirdekte Koronavirüs Tehlikesi Fiyatları 2 Kat Arttıracak

Koronavirüs alarmı nedeniyle çekirdek ithalatında azalma oldu. Kuruyemişçiler yaptığı açıklamada fiyatlara yüzde 100 zam gelebileceği bildirildi.

Çekirdekte Koronavirüs Tehlikesi Fiyatları 2 Kat Arttıracak

Çekirdek fiyatlarına yüzde 100 zam geliyor.

Çekirdekte koronavirüs alarmı başladı. Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılmaya başlayan koronavirüs, kuruyemişçileri de etkileyecek. 

Çin'den ithal edilen ve dolgunluğu ile vatandaşlar tarafından da çokça tercih edilen Çin çekirdeğini elde edemeyen kuruyemişçiler, fiyatların yakın zamnada ciddi oranda artacağını söyledi. 

Kuruyemişçi Cuma Tan, çekirdek fiyatlarında kriz beklendiğini söyledi ve fiyatların ciddi oranda zamlanacağını söyledi. Tan,  "Sadece çekirdek değil neredeyse ülkenin gıda olarak birçok ürününü etkiledi. Bizim edindiğimiz bilgiye göre de Çin'den herhangi bir ithalatın yapılması durduruldu. Biz birkaç sene öncesinde Çin çekirdeği ile tanıştık. Bunların durdurulması elimizdeki mevcut yerli çekirdeğin buraya yetmeyeceğini ön görürsek çekirdek fiyatları yükseltecek, daha da kötüsü belki de satacak çekirdek bulamayacağız. Ben çekirdek kuruyemişçisi toptancısı olarak piyasaya haftalık 2 tona yakın çekirdek işliyoruz." ifadelerini kullandı.

15 GÜNLÜK ÇEKİRDEK KALDI

Tan açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: "Elimizdeki belki 15 günü çıkarak çekirdek ya var ya yok. Alternatif olarak bizim çekirdek getireceğimiz tek ülke Çin'dir. Bu koronavirüsünden dolayı haklı olarak devletimiz önlem amacıyla çekirdek ithalatını durdurdu. Ne yapmamız gerektiği konusunda yetkililerimizden yardım istiyoruz. Şimdi çekirdeğin fiyatı 20 TL. Eğer Çin'den gelecek olan çekirdekler gümrükte bekletilirse bu çekirdeğin fiyatı abartısız 40 TL'ye kadar çıkacağını düşünüyorum. Bunu vatandaşlara anlatmak çok zor. Bu vatandaşın cebine ve bize yansıyacak. Bizi çok zor durumlara düşürecek."

40 TL 'Yİ BULACAK

Yapılan açıklamada çekirdek fiyatlarının virüs nedeniyle 40 TL 'ye kadar zamlanacağı bildirildi. 

KAMUBULTENİ.COM  |ANKARA